Kolejna załogowa chińska misja kosmiczna

Opublikowano: 25.04.2025 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 138

W czwartek Chiny pomyślnie wystrzeliły załogowy statek kosmiczny Shenzhou-20, wysyłając trzech astronautów na orbitującą stację kosmiczną w celu odbycia sześciomiesięcznej misji.

Statek kosmiczny, umieszczony na szczycie rakiety nośnej Long March-2F, wystartował z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan w północno-zachodnich Chinach. Około 10 minut po starcie statek oddzielił się od rakiety i wszedł na wyznaczoną orbitę. Następnie statek kosmiczny wykona szybkie, automatyczne połączenie ze stacją kosmiczną Tiangong, a załoga Shenzhou-20 nawiąże kontakt z załogą Shenzhou-19 znajdującą się na orbicie.

Załoga Shenzhou-20, w skład której wchodzą dowódca misji Chen Dong oraz astronauci Chen Zhongrui i Wang Jie, podejmie się szeregu zadań, w tym eksperymentów naukowych, testów aplikacyjnych, działań poza pojazdem oraz obsługi ładunków. Ich misja obejmuje również instalowanie urządzeń ochronnych przed śmieciami kosmicznymi oraz rozmieszczanie i pobieranie ładunków i sprzętu poza pojazdem. Będą również uczestniczyć w edukacji naukowej, działalności społecznej oraz innych eksperymentalnych przedsięwzięciach na pokładzie.

Warto zaznaczyć, że misja Shenzhou-20 stanowi pierwsze chińskie badanie kosmiczne dotyczące regeneracji płazińców, organizmów znanych z niezwykłej zdolności do odtwarzania organów, powiedział Lin Xiqiang, rzecznik Chińskiej Administracji Kosmicznej (CMSA), na konferencji prasowej przed startem w środę. „Ten projekt pogłębi naszą wiedzę na temat podstawowych mechanizmów regeneracji na poziomie indywidualnym i może dostarczyć wglądu w kwestie zdrowia człowieka związane z urazami wywołanymi przez przestrzeń kosmiczną” – powiedział Lin. „W odniesieniu do bakterii Streptomyces, które mogą odegrać kluczową rolę w zdrowiu gleby i odporności roślin, w ramach powiązanego eksperymentu zbadane zostaną wzorce ekspresji substancji czynnych i enzymów mikrobiologicznych w środowiskach kosmicznych, co ma na celu stworzenie podstaw dla opracowywania technologii i produktów mikrobiologicznych wykorzystujących zasoby kosmiczne” – dodał.

Oprócz trzech eksperymentów biologicznych załoga przeprowadzi również 59 eksperymentów naukowych oraz testów technologii kosmicznych, obejmujących takie dziedziny, jak nauka o życiu w kosmosie, fizyka mikrograwitacji oraz nowe technologie kosmiczne. Przełomów można się spodziewać w obszarach takich jak uprawa chipów organoidowych z unaczynionym mózgiem oraz badanie przygotowywania wysokotemperaturowego materiału nadprzewodzącego w kosmosie.

Na chińskiej stacji kosmicznej zrealizowano już ponad 200 projektów naukowych. Na orbitę wysłano prawie 2 tony materiałów naukowych i sprzętu użytkowego, a na Ziemię sprowadzono prawie 100 próbek eksperymentalnych. „Obecnie prowadzimy eksperymenty naukowe dotyczące kosmosu zgodnie z planem, a wszystkie projekty przebiegają sprawnie” – powiedział Lin. Rzecznik dodał, że czwórka astronautów w kraju przechodzi szkolenie z podstawowej teorii lotów kosmicznych oraz szereg ćwiczeń, obejmujących m.in. trening psychologiczny, naukę adaptacji do warunków kosmicznych oraz specjalistyczne sesje szkoleniowe. Oczekuje się, że spośród tej grupy astronauci ze specjalnych regionów administracyjnych Hongkongu i Makau, którzy zostaną wybrani na specjalistów ds. ładunku, odbędą swój pierwszy lot kosmiczny już w 2026 roku. Według Lina Chiny wybiorą i przeszkolą dwóch pakistańskich astronautów do misji kosmicznych, a jeden z nich będzie pełnić funkcję specjalisty ds. ładunku użytecznego w przyszłym locie na chińską stację kosmiczną. Chiny prowadzą również rozmowy z innymi państwami na temat ewentualnego udziału zagranicznych astronautów w przyszłych misjach na stacji kosmicznej.

Shenzhou-20 jest 35. misją lotniczą chińskiego programu załogowych lotów kosmicznych oraz piątą misją załogową w ramach wdrażania i rozwoju chińskiej stacji kosmicznej. Jest to również 571. misja rakiety nośnej Długi Marsz i 20. misja statku kosmicznego Shenzhou.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: Ministerstwo Obrony Narodowej ChRL
Źródło: Goniec.net

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.