Liczba wyświetleń: 944
Przyglądając się płatom czołowym myszy na poziomie komórkowym, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego zauważyli, że po jednej dawce kokainy następuje szybki wzrost stabilnych kolców dendrytycznych. To istotne, bo między nimi a zakończeniami aksonalnymi tworzą się synapsy aksodendrytyczne.
„Nasze zdjęcia stanowią […] dowód na to, że kokaina prowadzi do szybkiego wzrostu liczby kolców dendrytycznych. Im więcej zyskanych kolców, tym większy zakres wiedzy zdobytej o narkotyku” – wyjaśnia prof. Linda Wilbrecht z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Problem w tym, że „można się uczyć aż za dobrze i zaczyna się to odbywać kosztem innych rzeczy”.
Posługując się mikroskopią dwufotonową, Amerykanie wykonali zdjęcia synaps z płatów czołowych żywych myszy przed i po podaniu pierwszej dawki kokainy. Zauważyli, że do utworzenia nowych kolców dochodziło w ciągu zaledwie 2 godzin.
„Liczba stabilnych nowych kolców korelowała ze stopniem, do którego myszy uczyły się preferować kontekst, w jakim otrzymały narkotyk.”
Zespół prowadził eksperymenty w pudełku do warunkowania. Składało się ono z 2 przylegających do siebie pomieszczeń. Jedno pachniało cynamonem, drugie wanilią. Samce mogły je z łatwością odróżnić, bo na ściankach wykorzystano różne wzory i tekstury. Początkowo myszom pozwalano na swobodne badanie komór połączonych małym przejściem. Naukowcy odnotowywali, która ze stron bardziej odpowiadała danemu zwierzęciu. Następnego dnia gryzoniom podawano zastrzyk z soli fizjologicznej i umieszczano na kwadrans w preferowanym pomieszczeniu. Drzwiczki między komorami pozostawały zamknięte. Kolejnego dnia samcom wstrzykiwano kokainę i wkładano na 15 min do niepreferowanej komory (i w tym przypadku przejście było zablokowane). Czwartego dnia drzwiczki otwierano. Szybko stwierdzono, że większość samców wybierała komorę, w której doszło do podania narkotyku. Wg Wilbrecht, wskazuje to na poszukiwanie kolejnych dawek narkotyku.
Autor: Anna Błońska
Na podstawie: University of California, Berkeley
Źródło: Kopalnia Wiedzy
Nie wiem na co ma to być dowód. Na to, że kokaina uzależnia? Czy może na co innego?
Dokładnie też sie nad tym zastanawiam, udowodniono że co ? mysz jest na głodzie i szuka prochu ?
Super informacja. Wczesniej nie wiedzialem ze koks uzaleznia.
Ja zrozumiałem to tak:
Mysz dostaje zastrzyki (narkotyk lub placebo) w obu pomieszczeniach, po to, aby wykluczyć fakt ukłucia jako znaczącego dla wyniku eksperymentu.
Na początku mysz wolała np. pomieszczenie o zapachu cynamonu, ale w tym pomieszczeniu po zastrzyku nic się nie działo.
Jednak po iniekcji narkotyku, zwierze czuło się świetnie (może ze względu na niesamowite halucynacje) w pokoju waniliowym, za którym wcześniej nie przepadało i teraz woli przebywać w tym drugim pomieszczeniu (może liczy na to, że znowu będzie jej tam „lajtowo”).
Przecież jak podadzą im koke, to co za różnica gdzie są?
Wtedy mają swój świat, jedynie później na głodzie szukają dilera na ulicy, gdzie spotkały go pierwszy raz.
Czyli myszy mogą brać koke bezkarnie? A przy okazji to pewnie i naukowcy też coś dziabnęli 😀