Liczba wyświetleń: 768
Radni miasta słynącego z najbardziej zanieczyszczonego powietrza w Europie wreszcie podjęli działania na rzecz walki ze smogiem. Mieszkańcy będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej, kiedy stężenie toksycznych substancji przekroczy dozwolone normy.
Uchwała Rady Miasta weszła właśnie w życie. Od 27 grudnia każda osoba posiadająca samochód zarejestrowany w Krakowie będzie mogła jeździć tramwajami i autobusami za darmo, w dniach kiedy powietrze będzie najbardziej zanieczyszczone. Dokumentem uprawniającym do bezpłatnego przejazdu będzie dowód rejestracyjny. Na tej podstawie z komunikacji będą mogli korzystać również tylu członków rodziny właściciela auta, ile miejsc znajduje się w jego samochodzie.
Możliwość skorzystania z darmowych przejazdów będzie anonsowana dzień wcześniej w formie obwieszczenia na wiatach przystankowych. Warunkiem jest przekroczenie stężenie pyłu zawieszonego powyżej 150 µg/m3 albo sytuacja, w której przynajmniej jedna ze stacji wskaże zanieczyszczenie rzędu 200 µg/m3. Historia dotychczasowych pomiarów pokazuje, że w ostatnich latach alarm był ogłaszany średnio 12 razy w roku.
Poziom stężenie toksyn w krakowskim powietrzu można sprawdzać na bieżąco na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.
Polska jest zajmuje obecnie niechlubną pozycję lidera, jeśli chodzi o stężenie pyłów zawieszonych i trujących benzopirenów w powietrzu. Roczna średnia pomiarowa większości stacji pokazuje przekroczenie o ponad 75 µg/m3 dopuszczalnej normy. Tymczasem już przekroczenie tego wskaźnika o 10 µg/m3 w powietrzu powoduje wzrost prawdopodobieństwa zachorowania na raka płuc o 22 proc. w przypadku P10 i aż 36 proc. dla P2,5. Według krytycznego wobec Polski raportu Komisji Europejskiej, w 2012 r. w Polsce zanotowano aż 44,6 tys. przedwczesnych zgonów, których pośrednią przyczyną było skażenie powietrza szkodliwymi pyłami. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców – to najwięcej w Europie.
Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu
Pod szyldem ekologii, walki o czyste powietrze, mamy wspaniały przykład dyskryminacji. Oczywiście tych uboższych.
Wystarczyłoby ogłosić w tych dniach darmowe przejazdy komunikacją miejską dla wszystkich – z informacją do mediów. Miasto by z tego nie zbiedniało, a odszedłby kłopot z kontrolą dokumentów pojazdu itp. Komunikacja miejska i tak jest nierentowna…
kozik 28.12.2015 13:47
E, no! Psujesz „im” interes. Chodzi o to, by miasto zbiedniało. Ma chodzić więcej kanarów, co kosztuje (walczymy z bezrobociem), za to wpłynie więcej mandatów. Ludzie będą biedniejsi, a pieniądze, miasto (magistrat czyt. klika rządząca) i tak wyda na biznesy koleżków.
Wiesz co? Podkusiłeś mnie.
Może wzorem innych europejskich miast, wprowadzić na początek zasadę: w parzyste dni tygodnia- auta o końcowej parzystej cyfrze, w nieparzyste- auta pozostałe. I każdego pierwszego po 31, a także po 29 lutego, całkowity zakaz poruszania się samochodów.
A żeby nie paraliżować miasta w tych dniach, wprowadzić jak gdzie indziej, wyłączność na poruszanie się komunikacji miejskiej i taksówek. No, a komunikacja niech będzie darmowa, dla wszystkich- zawsze.
I jestem przekonany, że gdyby Kraków miał darmową komunikację dla wszystkich, to powietrze byłoby zdrowsze, a turystyka osiągnęłaby wyżyny możliwości.
Co tu dużo pisać. Posiadacze samochodów w miastach, muszą zrozumieć, że to jest luksus, za który to oni powinni płacić. Albo ekologiczne silniki nieemisyjne, albo zakaz poruszania się w terenie zabudowanym. We wszystkich miastach, na całym świecie. Dlaczego Kraków niemiałby być pierwszy i wzorem dla innych miast???
pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE
Wujek Polonii
Świat powinien brać przykład z Muska. 100% energii odnawialnej, zero zanieczyszczeń. Da się? Da się!
http://thefreethoughtproject.com/teslas-off-grid-gigafactory-net-zero-emissions-powered-100-renewable-energy/
Przy tym elektryki można kupić bez problemu, choć paradoksalnie więcej się ich sprzedaje na biednieszej Ukrainie niż w widocznie zacofanej mentalnie pod tym względem Polsce. Ale stacji ładowania buduje ci się u nas coraz więcej, więc może i rodacy przejrza w końcu na oczy i przestawią się na nieuniknione przyszłościowe rozwiązania.
http://samochodyelektryczne.org/sprzedaz_aut_elektrycznych_w_europie_siega_85000_po_11-miesiacach.htm
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rekordowa-sprzedaz-aut-elektrycznych-w-2015-r-ford-zainwestuje-w-nie-45-mld?page=1