KE nie zgadza się na produkcję prądu z węgla dla Ukrainy bez ETS

Opublikowano: 14.07.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2887

Polskie władze chciały zaoferować Ukrainie energię z węgla bez opłat za emisję CO2. W tym samym czasie Polacy są obciążani horrendalnymi cenami prądu właśnie z powodu klimatycznego szaleństwa i węglofobii w UE.

Wojna w Ukrainie spowodowała poważny kryzys energetyczny, który stawia ten kraj w trudnej sytuacji. Polska, jako sąsiad i sojusznik Ukrainy, zaproponowała rozwiązanie, które mogłoby pomóc w tej trudnej sytuacji — dostarczanie energii elektrycznej produkowanej z polskiego węgla, bez konieczności ponoszenia opłat za emisję CO2. Jednak ta propozycja spotkała się z brakiem entuzjazmu ze strony Komisji Europejskiej, która obawia się, że może to zagrozić unijnej polityce klimatycznej.

Premier Donald Tusk argumentował, że taki plan mógłby pomóc Ukrainie w obliczu kryzysu energetycznego wywołanego wojną. Pomysł ten ma na celu produkcję tańszego prądu, przeznaczonego wyłącznie dla Ukrainy, bez obciążania polskich elektrowni kosztami uprawnień do emisji CO2, co zmniejszyłoby koszty i zwiększyło dostępność energii dla Ukrainy. Polska twierdzi, że jest to tymczasowe rozwiązanie, mające na celu przetrwanie Ukrainy w zimie.

Komisja Europejska jednak nie wyraziła poparcia dla tej inicjatywy, podkreślając konieczność przestrzegania zobowiązań klimatycznych i polityki dekarbonizacji. Komisja argumentuje, że takie rozwiązanie mogłoby naruszać zasady równej konkurencji na rynku energii oraz podważać unijne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Propozycja Polski wywołała mieszane reakcje. Zwolennicy twierdzą, że jest to pragmatyczne podejście w obliczu kryzysu energetycznego na Ukrainie i może stanowić realną pomoc w trudnych warunkach wojennych. Przeciwnicy zaś wskazują na ryzyko długoterminowych konsekwencji dla polityki klimatycznej UE oraz na fakt, że subsydiowanie węgla mogłoby zahamować przejście na odnawialne źródła energii.

Komisja Europejska podkreśla, że każdy wyjątek od zasad emisji mógłby stworzyć precedens, który osłabiłby unijne starania w walce z globalnym ociepleniem. Premier Tusk zapowiedział kontynuowanie rozmów i negocjacji z Komisją Europejską, mając nadzieję na znalezienie kompromisu, który pozwoliłby na wsparcie Ukrainy bez naruszania zasad unijnej polityki klimatycznej.

W międzyczasie Polska pracuje nad innymi rozwiązaniami, które mogłyby pomóc Ukrainie w zapewnieniu stabilnych dostaw energii. Być może uda się znaleźć kompromis, który pozwoli na udzielenie Ukrainie pomocy w najtrudniejszym okresie, przy jednoczesnym zachowaniu unijnych celów klimatycznych. Jedno jest pewne — oni to planują, a my za to zapłacimy za pomocą jeszcze droższej elektryczności w naszym nieszczęśliwym kraju, który już i bez tego może się poszczycić tym, że z powodu klimatycznego szaleństwa ma najdroższy prąd na całym świecie!

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

A wystarczyłoby wypowiedzieć pakt klimatyczny. Ale politycy nie służą obywatelom, tylko różnym agendom, firmom i organizacjom lobbystycznym, dlatego jest problem.

image_pdfimage_print

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Bakvza 14.07.2024 13:24

    Cały ten zamysł utrzymywania obcego państwa z którym mamy trudne zawiłości historyczne jest jak strzała w kolano. Nigdy nie powinni się pochylać nad taką umową.

  2. Katarzyna TG 14.07.2024 14:17

    Ciekawe jak Tusk wyobraża sobie tę pomoc przy stale pogłębiającym się deficycie energetycznym Polski który niebawem osiągnie takie rozmiary że może oznaczać dla jego ekipy poważne kłopoty.. coś mi mówi że w tej sprawie jest drugie dno.

  3. Katarzyna TG 14.07.2024 16:58

    Rozbi, dokładnie to miałam na myśli – Tusk myślał że zje ciasteczko i będzie miał ciasteczko ale tak się nie da, nawet w świecie kreatywnej księgowości ministra Rostowskiego i jemu podobnych :))

  4. Józek 14.07.2024 18:40

    Tusk nie chciał odkupować żadnego prądu bo to by wyszło na jaw od razu. Tusk chciał zrobić laskę Załeńskiemu w ramach wsparcia Ukrainy. Tylko tyle. natomiast głupia UE mu zakazała co jest śmieszne bo Tusk działa na ich stronę.

  5. emigrant001 14.07.2024 22:41

    @Katarzyna TG
    tusk to niezły agent:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.