Liczba wyświetleń: 1913
Nie jest to bynajmniej ponury żart primaaprlisowy. Krowa, która „nielegalnie” przekroczyła granicę Unii Europejskiej została skazana na śmierć przez uśpienie.
Będąca w ciąży krowa należąca do bułgarskiego gospodarza Iwana Charałampiewa ze wsi Kopiłowcy w połowie maja samowolnie przedostała się z będącej w Unii Europejskiej Bułgarii do będącą poza Unią Serbii pokonując dystans 20 kilometrów. Trafiła do serbskiego rolnika, który po dwóch tygodniach zwrócił ją bułgarskiemu właścicielowi. Krowa nielegalnie przechodząc przez granicę złamała nieświadomie unijne przepisy za co grozi jej kara śmierci. Według prawa Unii zakazane jest bowiem przekraczanie granicy z pominięciem odprawy celnej. Zwierzęta hodowlane muszą też posiadać odpowiedni certyfikat weterynaryjny zgodny ze standardami UE, który musi być okazany na przejściu granicznym i zaakceptowany przez unijną inspekcję graniczną. W przeciwnym razie zwierzę nie zostanie wpuszczone na obszar celny UE.
Obowiązku tego „nie dopełniła” krowa wracając z Serbii do Bułgarii. Właściciel zwierzęcia twierdzi, że posiada wystawione przez weterynarza świadectwo stwierdzające, że jego podopieczna jest całkowicie zdrowa. Jednak, jak widać, taki dokument pozwala na przebywanie zwierzęcia na terenie Unii, lecz nie upoważnia do przekroczenia granicy.
Bułgarskie służby weterynaryjne twierdzą, że muszą uśpić brzemienne zwierzę, gdyż takie są obowiązujące w UE przepisy.
„My tu nie decydujemy, stosujemy się jedynie do reguł, które przychodzą z Brukseli” – mówił cytowany przez agencję AFP ekspert weterynaryjny Lubomir Lubomirow. Właściciel krowy ma nadzieję na jej uratowanie. Rozpoczęto już zbieranie podpisów pod petycją na stronie internetowej change.org, domagającą się anulowania tej antyhumanitarnej decyzji. Do tej pory zebrano niemal 1 800 podpisów.
To kolejna sprawa ukazująca nie tylko absurdalność, lecz także niekiedy nieludzki charakter niektórych unijnych regulacji. Czy doczekamy się również tego, że osoby powracające na teren UE z pozaunijnych obszarów będą musiały wykazać się odpowiednimi zdrowotnymi certyfikatami a w przypadku ich braku będą kierowane do uśpienia?
Autorstwo: BKJ
Zdjęcie: wernerdetjen (CC0)
Źródło: Strajk.eu
Czy skazana ma prawo się bronić w sądzie? Już nawet w średniowieczu zwierzęta uczestniczyły w procesach przeciwko nim. Co na to obrońcy zwierząt? Przecież ona ma prawo do sprawiedliwego procesu!
Pytanie czy jakiś unijny urzędnik wyjaśnił krowie jej prawa i konsekwencje przekraczania granicy. Czy jakiś unijny urzędnik jest w stanie udowodnić że krowa świadomie przekroczyła granicę. Czy jest w stanie udowodnić że krowa w ogóle rozumie co to jest granica.
A najlepiej jakby unijni urzędnicy byli w stanie udowodnić że oprócz obszarów mózgu odpowiedzialnych za interpretację przepisów posiadają jeszcze obszar odpowiedzialny za logiczne myślenie.
Uśpić to przydało by się tego urzędasa co taki przepis wprowadził.
Co za idioci…
Przypomniałem sobie o losie polskiego żubra w mlekiem i miodem płynącej Germanii. Oby tej krówki taki los nie spotkał 🙂