Liczba wyświetleń: 1727
Izraelski dziennik „Israel Hayom” opisuje w swojej publikacji postawę polskiego rządu na uchodźstwie w czasie II wojny światowej. Artykuł przybliża postać i działalność Aleksandra Ładosia.
https://www.youtube.com/watch?v=3KXIAtiXQHc
Izraelski dziennik „Israel Hayom” opublikował dziś obszerny materiał na temat nowych dokumentów historycznych, mówiących o bohaterskich działaniach postawy polskiego posła w Bernie Aleksandra Ładosia, którego gazeta nazywa niedocenionym bohaterem.
Berliński korespondent gazety przypomina, że Aleksander Ładoś był członkiem tzw. grupy berneńskiej, która w latach 1941-43 wystawiała fałszywe latynoamerykańskie paszporty Żydom z Polski i innych krajów Europy. Zwraca też uwagę, że w ratowanie Żydów byli zaangażowani także dwaj kolejni polscy ministrowie spraw zagranicznych oraz inne resorty polskiego rządu na uchodźstwie.
„Istnieje możliwość uzyskania paszportów latynoamerykańskich, które mogą uchronić ludzi w Polsce przed zagładą w gettach i umożliwić ich przeniesienie do obozów internowania” – cytuje gazeta pismo polskiego ministerstwa pracy i opieki społecznej z 31 maja 1943 roku, które opowiada się za uruchomieniem specjalnego kanału do finansowania operacji Ładosia przez środowiska żydowskie.
W publikacji przytoczono także dokumenty ze zgodą polskiego MSZ na udział polskich dyplomatów w fałszowaniu dokumentów oraz na interwencję polskich placówek na rzecz ich niekwestionowania.
Autor artykułu przypomina także o tym, jak Ładoś umożliwiał żydowskim organizacjom ratunkowym ze Szwajcarii korzystanie z polskich szyfrów dyplomatycznych, dzięki którym kraje alianckie otrzymywały pierwsze relacje na temat zagłady Żydów. Mówi też o depeszach Ładosia, w których jest mowa o wręczaniu łapówek urzędnikom III Rzeszy w zamian za wypuszczanie Żydów. Pisze także, że polska dyplomacja przekazywała informacje o masowych deportacjach Żydów z Węgier i próbowała pomagać w przekonywaniu aliantów do zbombardowania torów prowadzących do Auschwitz.
W publikacji przytacza się m in. opinię historyka, doktora Mordecaia Paldiela, byłego wieloletniego szefa działu ds. sprawiedliwych instytutu Yad Vashem. „Polscy dyplomaci nie tylko wyszli poza swoje obowiązki dla ratowania Żydów, ale również połączyli siły z żydowskimi organizacjami i działali w bliskim kontakcie z nimi” – powiedział Paldiela.
Doktor Naomi Lubrich, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Bazylei, także cytowana w publikacji, potwierdza, że rola Aleksandra Ładosia jest potwierdzona przez liczne dokumenty znajdujące się w szwajcarskich archiwach.
Źródło: pl.SputnikNews.com