Liczba wyświetleń: 539
Rozejm wciąż pozostaje poza zasięgiem. Izrael zapowiada rozszerzenie ofensywy na większość Strefy Gazy, jednocześnie wzywając Palestyńczyków do ewakuacji. W odpowiedzi Hamas publikuje nagranie z porwanym izraelsko-amerykańskim żołnierzem, wykorzystując los zakładników jako element presji. Rozmowy pokojowe w Kairze trwają, ale przełomu nie widać.
W sobotę 12 kwietnia izraelski minister obrony Israel Katz zapowiedział w specjalnym oświadczeniu, że operacje izraelskiej armii „wkrótce zintensyfikują się i rozszerzą na inne obszary – w większości Strefy Gazy”. Słowa te padły w komunikacie skierowanym bezpośrednio do ludności palestyńskiej, z wyraźnym wezwaniem do ewakuacji ze stref walk. „Wkrótce operacje IDF [Sił Obronnych Izraela] zintensyfikują się i obejmą kolejne obszary w większości Gazy. Będziecie musieli się ewakuować” – zapowiedział Katz.
W odpowiedzi, wojskowe skrzydło Hamasu – Brygady Izz ad-Din al-Kassam – opublikowało nagranie wideo, na którym widoczny jest żywy zakładnik porwany 7 października 2023 roku. Mężczyzna zwraca się bezpośrednio do kamery, krytykując izraelski rząd za brak działań na rzecz jego uwolnienia.
Równolegle izraelska armia wezwała mieszkańców Khan Younis i sąsiednich dzielnic w południowej części Strefy Gazy do natychmiastowej ewakuacji, w obawie przed planowanymi nalotami odwetowymi po ostrzale rakietowym. „Oddziały IDF działają energicznie w regionie i będą intensywnie uderzać w każde miejsce, z którego zostaną wystrzelone rakiety” – napisał arabskojęzyczny rzecznik izraelskiej armii Avichay Adraee na platformie „X”.
Israel Katz podkreślił także, że izraelskie siły „zakończyły już przejęcie osi Morag, przekształcając cały obszar pomiędzy korytarzem filadelfijskim [na granicy z Egiptem] a Moragiem w część izraelskiej strefy bezpieczeństwa”.
Poprzedni rozejm zakończył się 17 marca – w połowie ramadanu – po dwóch miesiącach względnego zawieszenia broni. Premier Benjamin Netanjahu argumentował, że wzmożona presja wojskowa to jedyna droga do wymuszenia na Hamasie uwolnienia zakładników. Według danych Ministerstwa Zdrowia kontrolowanego przez Hamas, od czasu zerwania rozejmu zginęło co najmniej 1563 Palestyńczyków, co zwiększyło całkowitą liczbę ofiar śmiertelnych izraelskiej ofensywy odwetowej w Gazie do 50 933.
Opublikowane późnym wieczorem 12 kwietnia nagranie przedstawia żywego zakładnika – izraelsko-amerykańskiego żołnierza Edana Alexandra – siedzącego w ciasnym pomieszczeniu. Mężczyzna przemawia do kamery, domagając się powrotu do domu na żydowskie święto Paschy i apelując o działania rządu. Wszystko wskazuje na to, że wypowiedź została nagrana pod przymusem.
Forum Rodzin Zakładników – główna organizacja działająca na rzecz uwolnienia przetrzymywanych przez Hamas obywateli Izraela – potwierdziła tożsamość Alexandra i wydała specjalne oświadczenie: „Nasz Edan, żołnierz, który wyemigrował do Izraela i dołączył do Brygady Golani, by bronić kraju i jego obywateli, jest nadal przetrzymywany w niewoli przez Hamas” – przekazali bliscy. „Gdy zasiądziecie do świętowania Paschy, pamiętajcie, że nie jest to święto wolności, dopóki Edan i inni zakładnicy nie wrócą do domu”. Rodzina Alexandra nie wyraziła zgody na emisję nagrania w mediach, ale fragmenty zostały opublikowane przez Hamas.
W sobotę rozpoczęły się kolejne rozmowy pokojowe w Kairze z udziałem delegacji Hamasu pod przewodnictwem Chalila al-Hayyi i egipskich mediatorów. Wysoki rangą przedstawiciel organizacji powiedział w rozmowie z AFP, że Hamas „ma nadzieję na realny postęp w kierunku porozumienia, które zakończy wojnę i zapewni całkowite wycofanie sił izraelskich ze Strefy Gazy”. Według niego, mimo doniesień izraelskich mediów, Hamas nie otrzymał żadnej nowej propozycji rozejmu. „Ale rozmowy z mediatorami trwają” – zaznaczył.
Z nieoficjalnych informacji „The Times of Israel” wynika, że Egipt zaproponował przekazanie Izraelowi 16 zakładników – ośmiu żywych i ośmiu martwych – w zamian za rozejm trwający od 40 do 70 dni oraz uwolnienie dużej liczby palestyńskich więźniów.
Steve Witkoff, wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa na Bliski Wschód, powiedział izraelskim mediom, że „kształtuje się bardzo poważne porozumienie, to kwestia dni”.
Poprzedni rozejm – wynegocjowany przez USA – obowiązywał od 19 stycznia do 17 marca. W jego ramach Hamas uwolnił 33 zakładników (w tym ośmiu martwych), a Izrael wypuścił ok. 1800 palestyńskich więźniów.
Hamas ostrzegł w sobotnim komunikacie: „Każdy dzień zwłoki w osiągnięciu porozumienia oznacza więcej ofiar wśród bezbronnych palestyńskich cywilów i nieznany los zakładników”.
Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, pomiędzy 18 marca a 9 kwietnia 2025 r. izraelska armia przeprowadziła około 224 ataki na budynki mieszkalne i tymczasowe obozowiska przesiedleńców w Strefie Gazy. W 36 udokumentowanych przypadkach ofiarami były wyłącznie kobiety i dzieci.
Źródło: Trybuna.info