Liczba wyświetleń: 553
Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych podjęła ważny krok w walce z prześladowaniami grupy Falun Gong w Chinach, przyjmując projekt ustawy mający na celu ukaranie osób zaangażowanych w przymusową grabież organów. Projekt „Ustawy o ochronie Falun Gong” (HR 1540) został jednomyślnie przyjęty 5 maja w głosowaniu.
Ustawa przewiduje sankcje dla obcokrajowców świadomie i bezpośrednio uczestniczących lub ułatwiających przymusową grabież organów w Chińskiej Republice Ludowej. Sankcje te obejmują m.in. zakaz wjazdu do USA, unieważnienie wizy, a także kary finansowe do 1 miliona dolarów i do 20 lat więzienia.
Członek Izby Reprezentantów Scott Perry (Republikanin z Pensylwanii), główny promotor ustawy, podkreślił, że „to barbarzyńskie i przerażające postępowanie musi mieć konsekwencje”. W rozmowie z „The Epoch Times” dodał: „Stany Zjednoczone powinny być liderem i wskazać światu drogę. Musimy to zrobić i sprawić, by reszta świata musiała to uznać”.
Falun Gong, praktyka duchowa oparta na zasadach prawdy, życzliwości i cierpliwości, jest brutalnie represjonowana w Chinach od 1999 roku. Reżim Komunistycznej Partii Chin (KPCh) postrzega jej popularność jako zagrożenie, a miliony praktykujących było aresztowanych, więzionych, zmuszanych do pracy przymusowej i torturowanych.
Ustawa o ochronie Falun Gong zobowiązuje USA do współpracy z sojusznikami w celu nagłaśniania prześladowań i koordynowania sankcji. Nakłada również na amerykańskie departamenty obowiązek przedłożenia szczegółowego raportu na temat chińskiej polityki przeszczepiania organów, ze szczególnym uwzględnieniem praktykujących Falun Gong i innych więźniów sumienia. Raport ma również ocenić, czy prześladowania te stanowią „zbrodnię” w rozumieniu amerykańskich przepisów o zapobieganiu ludobójstwu.
„HR 1540 to historyczny krok naprzód – pierwsze wiążące zobowiązanie Kongresu do podjęcia stanowczych działań prawnych przeciwko prześladowaniom i przymusowej grabieży organów od praktykujących Falun Gong” – powiedział Perry na sali obrad, dodając, że ustawa „toruje drogę, by pociągnąć sprawców do odpowiedzialności”.
Członek Izby Reprezentantów Gus Bilirakis (Republikanin z Florydy), jeden z autorów ustawy, nazwał nakładanie sankcji na sprawców „moralnym obowiązkiem”. W rozmowie z „The Epoch Times” stwierdził: „W ten sposób możemy zająć zdecydowane stanowisko wobec straszliwej zbrodni, która narusza świętość życia i godność człowieka”. Dodał również: „Pociągając winnych do odpowiedzialności, nie tylko chronimy najbardziej bezbronnych, lecz także potwierdzamy fundamentalne prawo do autonomii cielesnej i wartości, które łączą ludzkość”.
Inni kongresmeni również wyrazili swoje poparcie. Członek Izby Reprezentantów Pat Ryan (Demokrata z Nowego Jorku) powiedział: „Będę nadal stanowczo występował przeciwko ograniczaniu praw człowieka i prześladowaniom grup religijnych, gdziekolwiek mają one miejsce”. Członek Izby Reprezentantów Tom Tiffany (Republikanin z Wisconsin) nazwał prześladowania „barbarzyństwem”, którego Stany Zjednoczone „nie mogą tolerować”.
Równolegle, Izba Reprezentantów debatowała nad innym projektem ustawy, „Stop Forced Organ Harvesting Act” (HR 1503), który ma szerszy zakres i dotyczy walki z międzynarodowym handlem organami. Członek Izby Reprezentantów Chris Smith (Republikanin z New Jersey), główny promotor tej ustawy, nazwał przymusową grabież organów „morderstwem podszywającym się pod medycynę” i „najnikczemniejszą” zbrodnią popełnianą przez KPCh.
Oba projekty ustaw zostały przyjęte przez Izbę Reprezentantów, ale teraz trafią do Senatu. Zarówno Perry, jak i Smith, wyrażają zaniepokojenie tempem procesu legislacyjnego, podkreślając pilność działania. „To nie będzie pełna odpowiedź, ale Stany Zjednoczone muszą mówić głośno o tej kwestii, a to jest krok w tym kierunku” – podsumował Perry.
Autorstwo; Aurelia
Zdjęcie: JamesDeMers (CC0)
Na podstawie: TheEpochTimes.com
Źródło: WolneMedia.net
Falun gong najprawdopodobniej ich celem było odśrodkowe przebudzenie narodu chińskiego i próba wyspowodzenia się spod panowania żydo-komunistycznej tyranii.