Liczba wyświetleń: 974
W połowie lat 1990. oszacowano, że w obserwowalnym wszechświecie znajduje się około 120 miliardów galaktyk. Szacunki oparto głównie na przeprowadzonych w 1996 badaniach Hubble Deep Field. W ich ramach naukowcy przez 10 dni obserwowali niewielki wycinek nieba, zarejestrowali galaktyki odległe nawet o 12 miliardów lat i ekstrapolowali wyniki na cały wszechświat. Uzyskali wynik około 120 miliardów galaktyk.
Od początku jednak wiedziano, że Hubble nie zarejestrował wszystkich możliwych do zaobserwowania galaktyk. W 2009 roku NASA udoskonaliła teleskop i przeprowadzono kolejne badania, dzięki którym zauważono galaktyki odległe nawet o 13 miliardów lat świetlnych. Wzięli też pod uwagę możliwość istnienia galaktyk na tyle małych i słabo świecących, że teleskopy ich nie widzą. Najnowsze szacunki dotyczące liczby galaktyk we wszechświecie mówią o… 2 bilionach tego typu obiektów.
Steven Finkelstein, astronom z University of Texas, mówi, że szacunki dokonane m.in. przez Christophera Consliece z University of Nottingham nie są przesadzone. Sam Consliece stwierdza, że zdaniem teoretyków galaktyk może być jeszcze więcej. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości szacunki staną się jeszcze bardziej dokładne.
Obecnie jesteśmy w stanie bezpośrednio obserwować około 10% ze wspomnianych 2 bilionów galaktyk. Jednak za dwa lata w przestrzeń kosmiczną ma trafić Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba, który zajrzy jeszcze głębiej w kosmos.
Najnowsze szacunki są zgodne z teorią mówiącą, że początkowo galaktyki są niewielkie, a później zaczynają się łączyć i powstają duże galaktyki. Możliwe zatem, że wiele galaktyk uwzględnionych w najnowszych badaniach już nie istnieje. Pochodzące z nich światło podróżowało do nas bardzo długo i liczne obserwowane przez Hubble’a galaktyki mogą od dawna być już częścią galaktyk większych. Stąd też rzeczywista liczba obecnie istniejących galaktyk może być znacznie mniejsza niż wspomniane 2 biliony.
Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Nature.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl
a jak wezmą jeszcze mocniejszy teleskop to okaże się, że jest ich jeszcze więcej
@skyhigh
nie koniecznie, nie jesteśmy zajrzeć dalej niż 13,82 mld lat – ponieważ to jest wiek naszego wszechświata i najwidoczniej jeśli coś jest dalej to jego światło nie zdążyło jeszcze do nas dolecieć, galaktyki także nie powstawały zaraz po wielkim wybuchu – dlatego patrząc w tak odległe galaktyki w rezultacie widzimy przeszłość, obserwując galaktyki z przed 13 mld lat widzimy jak wyglądały młode galaktyki, patrząc trochę bliżej jak się zmieniały.
a skąd wiesz, 10 lat temu wszechswiat wg naukowcow miał 12 mld, dzis ma prawie 14, zaraz moze sie okazac, ze jednak nie mozemy zajrzec dalej bo fizyka na to nie pozwala albo sprzęt, ale cos tam jednak jest, a na koncu moze sie okazac że to wszystko to tylko iluzja
@skyhigh ” iluzja ” Ja, z ilu ? Odwróć to na co patrzysz do góry, w dół. W istocie to samo !