Liczba wyświetleń: 728
Sędzia Eva Joly, urodzona w Norwegii i pracująca we Francji, która współpracowała ze Specjalnym Prokuratorem w Islandii po upadku systemu bankowego, przedstawiła w piątek prezentację na temat światowego kryzysu gospodarczego.
Podczas swojego wystąpienia w Harpie powiedziała ona, że postęp w śledztwie, które prowadził Specjalny Prokurator w Islandii, powinien być wzorem do naśladowania dla innych krajów. Zgodnie z jej wypowiedzią urząd prokuratora wykazał się dużą skutecznością.
Od grudnia 2008 roku, czyli po dwóch miesiącach od upadku systemu bankowego, powołany został urząd Specjalnego Prokuratora, który od tamtej pory prowadził dużo spraw związanych z kryzysem. Wiele spraw wymaga czasu i jak powiedziała Joly, nie jest pewne, kiedy śledztwa zostaną zakończone, ale czas ich zamknięcia waha się od 3 do 4 lat.
Jako porównanie podała ona sprawę dotyczącą korupcji w jednej z francuskich firm paliwowych, ELF, gdzie prace związane z dochodzeniem zajęły prawie sześć lat. Według niej szybkie działanie prokuratora w Islandii jest możliwe dzięki demokracji i przypisuje je ona również dobremu systemowi sądowemu.
Źródło: Informacje.is
„Według niej szybkie działanie prokuratora w Islandii jest możliwe dzięki demokracj”-za Stalina i w IIIRzeszy dzialali jeszcze szybciej a demokracji nie mieli.
Co z tego jak Islandia dostaje ciegle baty w procesie arbitrazowym o zagrabione z UK i NL pieniadze bedace oszczednosciami lokalnych gmin i urzedow miast. Islandczycy ciagle splacaja kase, jedynie zaparli sie w referendum 2011 co do jednego banku, przy czym shareholders powiazani z instytucja jak i jej „corkami”(np. islandzkie fundusze emerytalne) ciagle placa za, wbrew lansowanej propagandzie.
Zestawienie w jednym zdaniu Islandii z Hitlerem i Stalinem budzi podejrzenie manipulacji. Nawet jeśli nie jest to bezpośrednie porównanie, to nawiązanie do postaci budzących negatywne uczucia, powoduje automatycznie negatywne kojarzenie przedmiotu dyskusji, w tym wypadku Islandii. Jest to znany efekt psychologiczny. Jeżeli dodatkowo efekt ten jest zamierzony przez autora i wykorzystany do argumentowania swojej opinii, to w takim wypadku mamy do czynienia z manipulacją.
„Islandia jest wzorem do naśladowania”
No comment 🙂