Liczba wyświetleń: 2305
Ponad 10 lat temu prezydent Niemiec Christian Wulff powiedział, że islam jest częścią Niemiec. Wywołało to burzliwą debatę. Teraz nie ma co do tego wątpliwości. Obecnie w Niemczech mieszka około 5 milionów muzułmanów. To ogromna społeczność w Europie.
Można powiedzieć, że same Niemcy są już częścią islamu. Kolejnym potwierdzeniem tego jest otwarcie kolegium imamów w niemieckim mieście Osnabruck. Szkoła przygotuje imamów – mężczyzn i kobiety, a także pracowników socjalnych do pracy w meczetach i islamskich wspólnotach religijnych w Niemczech. Zajęcia są prowadzone w języku niemieckim. W pierwszym kursie bierze udział ponad 50 studentów, z czego około 20 procent to kobiety. Podobnie jak księża katoliccy, pastorzy protestanccy i żydowscy rabini, studenci Kolegium Islamskiego, po otrzymaniu wykształcenia teologicznego, powinni być przygotowani do pracy w społecznościach muzułmańskich i meczetach Niemiec jako imamowie.
Nie wszystkie stowarzyszenia muzułmańskie wspierają islamską uczelnię w Osnabruck. Na przykład Turecko-Islamski Związek Instytucji Religijnych w zeszłym roku założył własny ośrodek szkoleniowy w Aifel w południowo-zachodniej części Nadrenii Północnej-Westfalii. Większość społeczności islamskich w kraju jest kierowana przez imamów związanych z tym związkiem, który nadzoruje działalność ponad 900 meczetów w całych Niemczech. Związek jednoczy do 70 procent muzułmanów żyjących w kraju. Ta kulturowo-religijna organizacja jest odpowiedzialna między innymi za prowadzenie lekcji islamu w szkołach publicznych.
Uczelnię tę finansują rząd Dolnej Saksonii. Kwota dofinansowania na pierwsze pięć lat wyniesie około 5,5 miliona euro. Jednocześnie władze państwowe nie mają prawa głosu przy opracowywaniu programu szkolnego. Decyduje o tym Centralna Rada Muzułmanów Niemiec i Dolnej Saksonii.
Według sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Niemiec Markusa Kerbera, od momentu przybycia do Niemiec dużej liczby uchodźców w 2015 roku, społeczność islamska w Niemczech stała się bardziej zróżnicowana, niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim. Wyraził nadzieję, że za kilka lat uczelnia zajmie godne i autorytatywne miejsce wśród takich instytucji edukacyjnych w krajach muzułmańskich.
Niemcy starają się zrobić wszystko, aby stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki życia dla uchodźców z krajów muzułmańskich i ich dzieci urodzonych w kraju. Ta kolejna próba Berlina zintegrowania przybyszy ze społeczeństwem niemieckim jest jednak prawdopodobnie skazana na porażkę. Muzułmanie wolą żyć w swoich społecznościach i odrzucać wszystko, co próbują narzucić władze lokalne. Uchodźców w Europie jest coraz więcej i możliwe, że w przyszłości wywrą negatywny wpływ na życie rdzennych ludności.
Autorstwo: Timoschuk
Tłumaczenie i źródło: WolneMedia.net