Irlandia wycofuje wprowadzenie ustawy o mowie nienawiści

Opublikowano: 22.09.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 975

Rząd wycofa się z kontrowersyjnych planów wprowadzenia przepisów zakazujących mowy nienawiści, potwierdziła minister sprawiedliwości Helen McEntee po ujawnieniu tej informacji w sobotę w „The Irish Times”.

Minister twierdzi jednak, że będzie kontynuować prace nad częścią ustawy o prawie karnym dotyczącą przestępstw z nienawiści. Przemawiając w Athlone, potwierdziła, że ​​planuje wnieść do Seanadu poprawki do projektu ustawy o wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych (podżeganie do przemocy, nienawiści i przestępstwa z nienawiści) z 2022 r. na etapie prac komisji.

McEntee stwierdziła, że ​​element projektu ustawy dotyczący „podżegania do nienawiści” „nie spotkał się z konsensusem” i zostanie rozpatrzony w późniejszym terminie. Minister dodała, że ​​latem przedstawiła swoim trzem partiom koalicyjnym swój projekt zmian w projekcie ustawy. Podkreśliła, że ​​przepisy te dadzą bardzo jasny przekaz, że „jeśli zaatakujesz osobę, jeśli popełnisz przestępstwo przeciwko osobie lub grupie osób, tylko ze względu na to, kim są, jaki mają kolor skóry, skąd pochodzą, to wyrok będzie surowszy”. Przewiduje to surowsze wyroki w przypadkach, gdy udowodni się, że motywem przestępstwa była nienawiść.

Projekt ustawy został uznany za kontrowersyjny przez szeregowych parlamentarzystów, partie opozycyjne, a także grupy wolności słowa i technologicznego miliardera Elona Muska. Projekt został uznany za niejasny ze względu na brak definicji mowy nienawiści, rozszerzony zakres kategorii, do których można by wywołać nienawiść lub obrazę, a także postrzegane zagrożenia dla wolności słowa.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Baltazar Bombka 22.09.2024 19:07

    „Przestępstwa z nienawiści”. Trzeba będzie udowadniać, że popełniło się przestępstwo z wyrachowania, to wyrok będzie łagodniejszy.

  2. emigrant001 22.09.2024 21:03

    mało a cieszy:)

  3. Rat 22.09.2024 21:35

    @Baltazar z wyrachowania przestępstwa też są zakazane.

  4. Baltazar Bombka 23.09.2024 09:34

    Są zakazane, ale nie są tak dotkliwie karane jak te z nienawiści. W UK zwalniają z więzień gwałcicieli żeby zrobić miejsce dla autorów „nienawistnych” postów na Fejsie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.