Inżynierowie opracowali bloczki ścienne z konopi

Opublikowano: 13.03.2025 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1322

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opracowali bloczki konopne do stosowania w budownictwie. Takich domów nie trzeba ocieplać; pochłaniają też nadmiar wilgoci – podkreśliła w środę uczelnia. Rozwiązanie lubelskich inżynierów zostało opatentowane.

O uzyskaniu patentu poinformowała w środowym komunikacie Politechnika Lubelska. Konopie w budownictwie stosowane są od dłuższego czasu, ale dotychczas – jak wyjaśniono – do budowy ściany ustawiano drewniane deskowanie, w które wsypywano mieszankę wapienno-konopną i odpowiednio ją zagęszczano, a dodanie wody przekładało się na długi czas wysychania ścian.

Dr inż. Przemysław Brzyski z Politechniki Lubelskiej oraz przedsiębiorca, projektant, mgr inż. Tomasz Bujnowski z zespołem opracowali bloczki ścienne z paździerzy konopnych (tj. pocięte kawałki drewnianego rdzenia łodygi konopi włóknistych). „Paździerze konopne mają wysoką porowatość. Około 80 proc. ich objętości to powietrze uwięzione w porach. Dzięki temu bloczek ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Budynku, który z nich powstaje, nie trzeba dodatkowo ocieplać” – zaznaczył dr inż. Brzyski. Dodał, że pochłaniają też nadmiar wilgoci z pomieszczenia i oddają ją, gdy powietrze otoczenia staje się zbyt suche.

Bloczek o wymiarach 60 cm x 40 cm x 24 cm składa się z trzech warstw. Dwie zewnętrzne mają zapewniać wytrzymałość, sztywność i odporność na czynniki zewnętrzne, zaś środkowa część o grubości 29 cm to lekka mieszanka o wysokich właściwościach termoizolacyjnych.

Z komunikatu wynika, że kluczowym elementem tej technologii jest połączenie paździerzy konopnych ze spoiwem magnezowym, które zastępuje typowe dla takich kompozytów spoiwa wapienne. Uzyskano w ten sposób lekki bloczek o dobrych parametrach termoizolacyjnych.

Politechnika zwróciła też uwagę na ekologiczny wymiar takiego rozwiązania. „Konopie przemysłowe w czasie wzrostu pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla. Mamy tutaj do czynienia z ujemnym śladem węglowym. To oznacza, że w cyklu produkcji bloczka, ilość pochłoniętego i zmagazynowanego CO2 jest większa niż wyemitowanego” – dodał badacz.

Zdaniem Tomasza Bujnowskiego rosnąca świadomość ekologiczna i zmieniające się regulacje prawne mogą przyczynić się do większej popularności tego materiału.

Niedaleko Lublina z takich bloczków zbudowano domek modelowy, gdzie prowadzone są badania cieplne i wilgotnościowe.

Autorstwo: PAP
Zdjęcie: Politechnika Lubelska (materiały prasowe)
Na podstawie: NaukawPolsce.pl

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. MariuszM 13.03.2025 13:58

    Takie patenty powinny być promowane w organizacjach ekologicznych i przez państwo. Niestety, nie wierzę że wartościowe patenty coś zmienią w świecie pieniądza. Gdyby chociaż to ludzie (a nie podgatunki) mieli wpływ na wiele rzeczy, a nie wskaźniki globalistyczne, to może ktoś by pomyślał o prawdziwej ekologii.

  2. kufel10 13.03.2025 14:56

    Mnóstwo mostków termicznych i tak dyskwalifikuje ten materiał dla budowy bez dodatkowej izolacji. No i skąd wiemy jak długo to wytrzyma ten materiał.

  3. Grohmanon 13.03.2025 19:48

    Konopie to przyszłość zarówno w budownictwie, przemyśle tekstylnym (ubrania) czy nawet medycznym.
    Same plusy. Uprawa jest wyjątkowo ekologiczna, nie trzeba używać pestycydów.
    Co więcej można by produkować również butelki i zastąpić te plastikowe.
    A także papier z konopi da się robić.
    W Polsce obecnie całkiem prężnie zaczyna się rozwijać ta dziedzina gospodarki. Jakie są główne przeszkody? Państwo. Jak zawsze i jego biurokratyczne utrudnienia.

  4. Magmarjo 13.03.2025 21:07

    ad. Grohmanon

    To racja konopie ekologiczne i wytrzymałe niech się dzieje.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.