Liczba wyświetleń: 643
Żyjący przed wiekami rolnicy mogliby nas nauczyć, jak należy dbać o lasy Amazonii. Najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół archeologów i paleontologów dowodzą, że indiańscy rolnicy nie używali, jak dotychczas sądzono, ognia do pozyskiwania terenów pod uprawy.
Grupa uczonych, którym przewodzili specjaliści z University of Exter, zbadali pyłki roślinne, węgiel drzewny i inne pozostałości roślin, liczące sobie ponad 2000 lat. Stworzyli dzięki temu dokładną mapę rolnictwa na amazońskich sawannach Gujany Francuskiej sprzed przybycia Europejczyków.
Wyniki opublikowanych w PNAS badań dowodzą, że przed wiekami rolnicy uprawiali rośliny na sztucznie tworzonych niewielkich kopcach. Dzięki nim ziemia była lepiej napowietrzona, lepiej krążyła w niej wilgoć, a nadmiar wody był lepiej odprowadzany niż w płaskim terenie. To bardzo ważne w okolicy, która doświadcza zarówno powodzi, jak i susz. Ponadto produktywność kopców była ciągle zwiększana dzięki temu, że rolnicy nakładali nań żyzny muł, nanoszony na pola podczas powodzi. Kopce przyczyniały się też do ograniczenia zasięgu pożarów, a zatem do zachowania w glebie substancji odżywczych, materii organicznej oraz zachowania struktury samej gleby.
Od dawna sądzono, że rolnicy używali ognia do pozyskiwania nowych terenów pod uprawę. Okazuje się jednak, że, przynajmniej na badanym obszarze, technika taka nie była stosowana. Dopiero po przybyciu Europejczyków i wyginięciu 95% miejscowej populacji można zauważyć gwałtowny wzrost liczby pożarów.
Odkrycia te każą zweryfikować naszą wiedzę o prekolumbijskim rolnictwie na obszarze Amazonii. Przekonanie, iż po przybyciu Europejczyków i wyginięciu miejscowej ludności nastąpiło rozszerzenie zasięgu lasów i spadek liczby pożarów okazuje się błędne.
W badaniach brali udział uczeni z brytyjskich, francuskich i amerykańskich instytucji naukowych.
Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: University of Exter
Źródło: Kopalnia Wiedzy
…podobnie robili jakiś genialny kompost, którego do dzisiaj nie możemy odtworzyć… straciliśmy wiele kultury jako planeta przez tą rzeź w imię złotych bożków z krzyżykami i zwykłej, prymitywnej chciwości :/
a mnie to nie dziwi,ten kto zyje w harmonii z natura nie bedzie jej bezmyslnie niszczyl.To tylko ludzie wspolczesni i ich ,,kultura,,podcina galaz na ktorej siedzi.Ale jak powiedzial madry rosyski uczony Szypow-bez orientacji na to skad pochodzimy skazani jestesmy na degradacje i nie ma znaczenia jak to nazwiemy Bogiem,Sila Stworcza,wielkim Duchem to dziala i my podlegamy tym prawom ale wolna wola pozwalan nam dluuugo i namietnie bladzic jak widac 🙂
http://www.igya.pl/component/content/article/1-z-ostatnich-dni/610-pola-torsyjne-i-pronia-fizyczna.html
pablitto
To choroby ich zabiły nie kościół. Poza tym nie można stawiać nauk Chrystusa w tym samym szeregu z patologiczną inkwizycją czy konkwistadorami którzy pod pozorem nawracania podbijali nowe terytoria. Zapewniam cię Chrystus by tego nie poparł tak jak i większość członków jego kościoła. Zresztą mieliśmy nawet w swojej historii podobny przypadek czyli krzyżaków. Ja tam nie widzę w nich zakonników tylko prusaków i niemców którzy pod przykrywką próbowali podbić nasze ziemie. Zawsze byli będą ludzie którzy podszywać się będą pod wyznawców Chrystusa, ale jak to Miszczu powiedział „po czynach ich poznacie”.
Pelna zgoda. Ale jakie to ma znaczenie, skoro ten teren znika na meble i kartony. O ile w granicach Peru niewiele o tyle w Brazyli rozmiar zniszczen wyglada na spory. Jak sie ma sprawa w innych czesciach Amazonii nie wiem, bo nie bylem.