Incel nie udaje – on cierpi naprawdę

Opublikowano: 11.07.2025 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Społeczeństwo, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 293

Piszę ten tekst, by chociaż w jakiś stopniu pomóc zrozumieć normikowi [1] to, że osoba, która jest incelem [2], cierpi z tego powodu. Trzeba zrozumieć, że żaden incel nie wymyśla, i nawet nie chodzi tutaj o seks, choć niewątpliwie popęd seksualny i niemożliwość jego zdrowego wyładowania ma tutaj także spory wpływ.

Chodzi tutaj bardziej o skumulowanie pewnych czynników, takich jak samotność, brak ujścia popędu seksualnego, niemożliwość zrealizowania potrzeb emocjonalnych, napiętnowanie społeczne, doświadczenia ciągłego odrzucenia, nerwice i depresje spowodowane byciem incelem, samoizolacja społeczna, a także wiele innych czynników, które rozwalają psychikę incela, czasem do takiego stopnia, że wiele osób popełnia samobójstwo z tego powodu.

To, że incel cierpi, jest potwierdzone naukowo i jest wiele badań pokazujących negatywny wpływ wielu czynników na psychikę incela. Incele doświadczają przewlekłego psychicznego bólu, spowodowanego czynnikami zewnętrznymi, na które nie mają w ogóle wpływu. Jednym z elementów prawdziwego bólu incela jest doświadczenie ciągłego odrzucenia.

Odrzucenie w ludzkim mózgu aktywuje te same rejony mózgu co podczas doświadczenia fizycznego bólu [3]. Zresztą odrzucenie naprawdę powoduje psychiczny ból [4], co wie każda osoba, która tego doświadczyła.

Osoba, która doświadczyła odrzucenia, stara się unikać bólu, co prowadzi do samoizolacji. Zbytnia izolacja została uznana za torturę [5], a wielu inceli robi to sami sobie, co często w połączeniu z innymi czynnikami skutkuje depresją [6].

Kolejnymi elementami psychicznego cierpienia są: brak ujścia popędu seksualnego i częsta niemożność zaspokojenia go w inny sposób niż wizyta u pani lekkich obyczajów, co tworzy frustrację seksualną. Dochodzi także brak zaspokojenia emocjonalnych potrzeb, co z kolei tworzy pustkę w psychice incela. I gdyby te elementy były osobno, to nie miałyby aż tak wielkiego negatywnego wpływu na psychikę, ale w połączeniu z innymi elementami skutecznie niszczą wnętrze incela, doprowadzając nieraz do depresji i nerwicy, które znikają, jeśli wyleczy się ich przyczynę, czyli incelstwo.

Dodatkowo, napiętnowanie psychiczne takich osób i naśmiewanie się z nich jest bardzo obecne i często spotykane. I to nie pomaga w żaden sposób, a jedynie dokłada bólu tam, gdzie ból jest już wystarczający. Przemoc psychiczna, której często doświadczają incele w internecie, dokłada kolejną cegiełkę do niszczenia psychiki incela. Te, jak i inne elementy, o których tutaj nie napisałem, sprawiają, że incele cierpią naprawdę.

Wiele z tych elementów udręki incela razem potęguje swój negatywny wpływ na psychikę przez złożone mechanizmy psychologiczne i neurobiologiczne. Głównym mechanizmem odpowiedzialnym za potęgowanie negatywnego wpływu tych czynników na psychikę incela jest sprzężenie zwrotne, w którym poszczególne elementy wzajemnie się napędzają, niszcząc emocjonalnie człowieka i nasilając jego cierpienie.

Działa to tak, że każdy z elementów udręki incela powoduje wystąpienie kolejnego, tworząc samonakręcającą się spiralę negatywnych doświadczeń. W tym przypadku, wzajemne wzmacnianie się bólu psychicznego, frustracji seksualnej, izolacji, odrzucenia, smutku i napiętnowania prowadzi do spirali pogarszających się objawów: od nasilonej depresji i lęku, przez zaburzenia adaptacyjne, aż po rozwój przewlekłych zaburzeń psychicznych i ryzyko zachowań samobójczych. Wyleczenie tego wymaga pozbycia się przyczyn, które są czynnikami zewnętrznymi, więc jakakolwiek terapia nie przyniosłaby skutku.

Wiele osób myśli, że problem leży w użalaniu się nad sobą i wystarczy przestać i się czymś zająć, ale to nie działa.

Pasje, sport, zainteresowanie się czymś, używki, samorozwój, terapia, praca itp. — to są jedynie formy eskapizmu (tak zwane cope), nierozwiązujące w żaden sposób problemu. Choć z jednej strony zapewniają ulgę od negatywnych emocji, to na dłuższą metę mogą potęgować ból psychiczny (pokazane, jak to działa w przykładzie PTSD, ale nie tylko tam ma to zastosowanie [7]). To badanie jasno pokazuje, że uciekanie w pasje nie sprawia, że człowiek przestaje cierpieć.

Dodatkowo, bycie incelem utrudnia wybranie tych zdrowych form ucieczki od emocjonalnego bólu z powodu depresji i nerwicy, często występujących u inceli, gdzie samo bycie incelem może powodować choroby psychiczne, które wcześniej wykazałem.

Myślę, że to wszystko udowadnia istnienie psychicznej męczarni występującej u każdego incela i jasno pokazuje, że incel ani nie wymyśla, ani nie użala się nad sobą, tylko ma problem, z którym nie potrafi sobie poradzić. Problem, przez który wielu z nich popełnia samobójstwo.

Więc po prostu przydałoby się trochę empatii i zrozumienia wobec nich, bo naprawdę incele cierpią naprawdę.

Autorstwo: Damian
Ilustracja: WolneMedia.net (CC0)
Źródło: WolneMedia.net

Przypisy

[1] Normik — osoba, która ma takie same zainteresowania jak większość społeczeństwa; niewyróżniająca się niczym z tłumu, przeciętny, stereotypowy człowiek.

[2] Incel — osoby samotne definiujące samych siebie jako osoby niezdolne do znalezienia romantycznego lub seksualnego partnera pomimo chęci.

[3] https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3076808/

[4] https://www.betterhelp.com/advice/rejection/the-psychological-effects-of-rejection-why-emotional-pain-hurts-so-much/

[5] https://www.ohchr.org/en/press-releases/2020/02/united-states-prolonged-solitary-confinement-amounts-psychological-torture

[6] https://www.talktoangel.com/blog/the-psychological-effects-of-long-term-social-isolation

[7] https://www.verywellmind.com/ptsd-and-emotional-avoidance-2797640

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy autorów i użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne TUTAJ, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym e-mailem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.