Liczba wyświetleń: 2580
ONZ wyraziła zaniepokojenie postępami w neurotechnologii potencjalnie szkodliwymi dla ludzi, w szczególności wszczepianiem chipów AI do ludzkiego mózgu. Ta technologia może naruszać prywatność ludzi, dając sztucznej inteligencji dostęp do ich myśli i możliwość manipulowania mechanizmami mózgowymi. Dlatego konieczne jest staranne uregulowanie tej sfery przez państwo.
„To jak podawanie neurotechnologii na sterydach” – powiedziała Mariagrazia Squicciarini, ekonomistka z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury.
Ponieważ sztuczna inteligencja rozszerza się na dziedzinę neurotechnologii, będzie wymagać regulacji rządowych. Według Gabrieli Ramos, zastępcy dyrektora generalnego UNESCO ds. nauk społecznych i humanistycznych, technologia ta ma dalekosiężny i potencjalnie szkodliwy potencjał. „Jesteśmy na najlepszej drodze do świata, w którym algorytmy są w stanie rozszyfrować procesy umysłowe ludzi i bezpośrednio manipulować mechanizmami mózgowymi, które leżą u podstaw ich intencji, emocji i decyzji” – powiedział Ramos.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres uważa, że technologia ta rozwija się w zawrotnym tempie i choć może zmienić życie człowieka na lepsze, to jej praktyczne wdrożenie może mieć również nieprzyjemne konsekwencje. Przykładem była Hannah Galvin, kobieta chora na epilepsję, której w mózgu zainstalowano urządzenie neurotechnologiczne do wykrywania napadów i ostrzegania pacjenta, kiedy ma się położyć. Urządzenie ostatecznie pogorszyło życie Galvina, który powiedział, że ma do sto napadów dziennie, więc urządzenie działało bez przerwy.
„Wydawało mi się, że ktoś jest w mojej głowie i to nie jestem ja. A ja popadałem w coraz większą depresję. W ogóle mi się to nie podobało” – powiedział Galvin, który ostatecznie usunął urządzenie.
Warto jednak wziąć pod uwagę, że istnieją pewne pozytywne aspekty wykorzystania AI w neurotechnologiach. Takie rozwiązania mogą pomóc w leczeniu różnych chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Parkinsona, a także ułatwić życie osobom z trwałą utratą pamięci lub cierpiącymi na ciężkie urazy mózgu. Według Squichiariniego ta technologia może być fantastyczna dla innych ludzi, pozwalając niewidomym widzieć lub sparaliżowanym chodzić.
W nowym świecie technologicznym, w którym neurotechnologie stają się coraz bardziej popularne, ważne jest, aby rozważyć wszystkie możliwe korzyści i zagrożenia. W końcu te innowacje nie tylko są w stanie ułatwić ludziom życie, ale także stanowią potencjalne zagrożenie dla prawa każdego człowieka do prywatności i nienaruszalności jego myśli.
„Neurotechnologia może pomóc rozwiązać wiele problemów zdrowotnych, ale może również uzyskać dostęp do ludzkich mózgów i manipulować nimi, a także uzyskać informacje o naszej osobowości i emocjach. Może to zagrozić naszym prawom do godności ludzkiej, wolności myśli i prywatności” – powiedziała w czerwcu dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay, proponując wspólne ramy etyczne dla takich technologii na poziomie międzynarodowym.
Jednym z głównych wyzwań stojących przed rozwojem neurotechnologii są potencjalne nadużycia. Zdaniem ekspertów i urzędników istnieje ryzyko, że technologie te mogą zostać wykorzystane do nielegalnej inwigilacji i manipulacji. Podkreśla to potrzebę starannej kontroli i regulacji rządowych tego obszaru.
Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Bestia już szykuje znamiona. W rękę już jest, a w głowę właśnie opisano.