Ilu Holendrów popiera Nexit?

Opublikowano: 02.01.2025 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1330

Wyniki badania przeprowadzonego przez think tank SCP zaskakują… Zdecydowana większość Holendrów chce, aby rząd skupił się na problemach krajowych, a nie międzynarodowych. Ale wcale nie chcą Nexitu.

Mimo tego, że Holendrzy podzielają opinię dotyczącą ograniczających działań Unii Europejskiej w wielu kwestiach, to nie opowiadają się za jej opuszczeniem, czyli Nexitem.
Nexit zdaniem Holendrów nie jest dobrą opcją. Z badania przeprowadzonego przez think tank SCP wynika, że tylko 10 proc. Holendrów popiera Nexit. Natomiast 63 proc. z nich chce, aby rząd więcej uwagi poświęcił na rozwiązanie problemów krajowych niż międzynarodowych.

Jak czytamy w raporcie SCP, wśród Holendrów „istnieje szerokie zrozumienie, że Holandia ze swoją otwartą gospodarką i niewielkim potencjałem obronnym powinna współpracować z innymi krajami”. Większość badanych stwierdziła jednak, że chciałaby lepszej równowagi między przepisami europejskimi a potrzebami w kraju. Przykładem są przepisy UE dotyczące redukcji azotu… Przez Holendrów postrzegane są negatywnie, gdyż ograniczają rolników i uniemożliwiają budowę nowych domów. Większość Holendrów nie jest w stanie spojrzeć na tę kwestię globalnie i pod kątem ochrony środowiska. Co ciekawe, wcześniejsze badania przeprowadzone w 2011 i 2018 roku dały bardzo podobne wyniki.

Główna badaczka z SCP, Josje den Ridder, tłumaczy spojrzenie badanych na niespójne działania holenderskiego rządu w kwestiach krajowych i międzynarodowych: „Ogólne odczucie jest takie, że kolejne gabinety nie były w stanie poradzić sobie ze skandalem związanym z zasiłkami na dzieci ani niedoborem mieszkań. Jednak decyzję o wysłaniu milionów euro na Ukrainę podjęto w ciągu jednego dnia, że tak powiem”.

Okazuje się, że obecny rząd, w skład którego wchodzą eurosceptyczna partia PVV i prorolnicza BBB, ma problem z dostosowaniem swoich działań do oczekiwań wyborców. „Wystarczy spojrzeć na liderkę BBB, Caroline van der Plas. Powiedziała, że Holandia musi być bardziej otwarta w Brukseli w kwestii rolnictwa. Niestety musiała odwołać to, co powiedziała. Podobnie jak wielu polityków, chciałaby mieć więcej swobody w podejmowaniu decyzji. Ale, realistycznie rzecz biorąc, nie jest to możliwe. Wiele osób rozumie ten problem” – dodała den Ridder.

Dużą zmianą od 2011 roku jest podejście do bezpieczeństwa narodowego. Obecnie prawie siedem na dziesięć osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że Holandia musi mieć swój wkład w zwiększenie europejskiego budżetu obronnego. Wcześniej natomiast Holendrzy w większości opowiadali się za cięciami na obronę.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.