Liczba wyświetleń: 999
Według danych opublikowanych przez Bank Hiszpanii skumulowane zadłużenie publiczne wzrosło w ostatnim kwartale zeszłego roku o 2,5% i osiągnęło poziom 68,5% PKB. Oznacza to, że łączna kwota zobowiązań państwa wynosi 734,961 miliarda euro. Chociaż poziom zadłużenia Hiszpanii jest wyraźnie niższy od średniej unijnej (82,2% PKB Unii Europejskiej i 82,9% strefy euro przy 66% Hiszpanii w trzecim kwartale zeszłego roku – Eurostat) to w 90% obsługa zadłużenia związana jest z dodatkowym kosztem w postaci karnych odsetek wynikających z prześladowania gospodarek peryferyjnych Unii przez „rynki finansowe”. Różnica pomiędzy oprocentowaniem długu hiszpańskiego i niemieckiego (dług publiczny Niemiec w trzecim kwartale 2012 wynosił 81,8% PKB -Eurostat) sięga 319 punktów bazowych, co oznacza, że Hiszpania płaci o trzy procent więcej za zaciągane zobowiązania.
Wspólnoty autonomiczne zwiększyły swoje zadłużenie w zeszłym roku o 14,701 miliarda euro do poziomu 13,1% PKB, jest to wartość najwyższa w historii i dwukrotnie większa niż na początku obecnego kryzysu. Najbardziej zadłużonym regionem jest Katalonia, której zadłużenie osiągnęło 41,778 miliarda co stanowi 20,7% PKB i 29,8% całkowitego zadłużenia wszystkich wspólnot. Najbardziej wzrosło zadłużenie regionów Nawarra (wzrost o 45%), Murcia (33%) i Kantabria (30%).
Dane wskazują, że od 1995 roku trwa nieustanny wzrost zadłużenia wspólnot autonomicznych. Ponadto zadłużenie administracji centralnej wzrosło o 14,6% podczas gdy poziom zadłużenia gmin pozostaje niemal bez zmian, notując nieznaczny spadek o 0,1%. Spadek zadłużenia gmin tłumaczony jest zakazem zadłużanie samorządów ustanowionym przez rząd w 2011 roku. Najbardziej zadłużonym miastem pozostaje Madryt z zadłużeniem wynoszącym 15,447 miliarda, co stanowi niemal połowę całkowitego zadłużenia wszystkich hiszpańskich gmin (35,420 miliardów).
Na podstawie: elpais.com www.europapress.es Eurostat
Źródło: hiszpania.eu.org
Dopóki władzę nad emisją pieniądza mają banksterzy, emitujący go jako dług, będzie on rósł w nieskończoność.
A gdyby pieniądze drukowali Indianie? Albo kosmici?… Zawsze jak czytam takie komentarze o etnicznym charakterze zła czy dobrej bozi to odechciewa mi się dosłownie wszystkiego… ludzie mają to na co zasługują… przykładowy dowód tych zasług powyżej :-\
@kudlaty72:
Mam podobne podejrzenia. Zastanawia mnie też jego prawdziwe nazwisko: „Blair”.
A ty pojezdziles pewnie… :-\ poczytales…
ja wiem na pewno jedno – gdyby nie bylo na swiecie takich jak wy to swiat bylby lepszy!
do Man
http://www.poznajprawde.net/wywiad-z-aaronem-russo.html
do norbo
poczytaj troche o systemie finansowym jaki panuje na świecie,kto go stworzył,kiedy,w jakich okolicznościech.Dowiedz się kto kontroluje Bank Anglii, Rezerwę Federalną, Europejski Bank Centralny, MFW, Bank Światowy i Bank Rozrachunków Międzynarodowych.Dowiedz się kto jest właścicielem londyńskiej Giełdy Złota, która codziennie ustala jego cenę.Jak to juz będziesz wiedział to znaczy ,że masz już szczątkową wiedzę i możesz coś tu napisać.Do tego czasu jeśli cie mdli to możeżesz wymiotować tylko sie nie odwodnij,pa.