HD 149026b – najgorętsza planeta

Opublikowano: 12.10.2007 | Kategorie: Nauka i technika

Liczba wyświetleń: 527

HD 149026b według naukowców absorbuje niemalże całe ciepło swej gwiazdy a odbija go niewiele. Obiekty nie odbijające promieni słonecznych są czarne. Dlatego HD 149026b może być najczarniejszą planetą w kosmosie.

Najgorętsza ze wszystkich odkrytych dotąd planet jest czarna jak smoła, a gwiazdy wydają się być przy niej chłodne. Naukowcy myślą, że ta egzoplaneta absorbuje niemalże całe docierające do jej powierzchni światło, po czym wypromieniowuje je z powrotem w przestrzeń w postaci ciepła. HD 149026b emituje tak dużo podczerwonego ciepła, że lekko świeci. Odkryto ją już jakiś czas temu, w roku 2005. Dopiero teraz jednak udało się określić jej temperaturę.

– Wygląda jak żar w kosmosie, absorbując wszelkie dochodzące do niej światło i jarząc się na ciemnoczerwono – powiedział profesor Joseph Harrington z University of Central Florida.

Zespół pod jego kierunkiem używał do swoich obserwacji kosmicznego teleskopu Spitzera. Obserwacje były wykonywane w podczerwieni. Astronomowie badali jak planeta znika za swoją gwiazda, a potem ponownie się pojawia.

Teleskop nie pozwala na bezpośrednie zarejestrowanie samej planety, ale można było dostrzec niewielkie osłabienie światła gwiazdy, gdy planeta chowała się za nią. W ten sposób naukowcy mogli ustalić ile światła w podczerwieni pochodzi od planety, a stąd jej temperaturę. Wyniki tych badań zostały opublikowane w najnowszym numerze „Nature”.

Odległa o 279 lat słonecznych planeta, zlokalizowana w konstelacji Herkulesa jest tzw. gorącym Jowiszem – gigantyczną planetą gazową orbitującą bardzo blisko swej gwiazdy. Jej temperatura dochodzi do 2.040 stopni Celsjusza, co czyni ją trzykrotnie gorętszą od Merkurego i przewyższającą temperaturą najchłodniejsze gwiazdy. Jak na razie HD 149026b jest również planetą o największej gęstości. Jej jądro może osiągać 90-krotną masę Ziemi.

– HD 149026b jest po prostu najbardziej egzotyczną i dziwaczną planetą – powiedział Harrington. Jest dość mała, gęsta a teraz odkrywamy, że w dodatku niezwykle gorąca.

Jest to tzw. „tranzytowa” planeta. Oznacza to, iż z Ziemi widać, jak przechodzi ona na tle swej gwiazdy. Przy użyciu Teleskopu Spitzera, Harrington i jego grupa dokonali pomiarów pozwalających na oszacowanie temperatury HD 149026b. Nie wiadomo dlaczego jest ona tak wysoka. Wedle jednej z hipotez, wysuniętej przez Jonathana Fortneya z NASA Ames Research Center w Kalifornii, planeta jest tak gorąca, ponieważ metale takie jak tytan czy wanad mogą istnieć w gazowej formie w atmosferze planety, które bardzo silnie absorbują światło.

Fortney mówi także, iż HD 149026b orbituje bogatą w metale gwiazdę, co może wyjaśniać fakt, dlaczego planeta obfituje w ciężkie pierwiastki. Według niego, atmosfera planety „jest prawdopodobnie wzbogacona w porównaniu do większości innych planet, więc jest najprawdopodobniej bardziej skuteczna w pochłanianiu słonecznego światła bardziej niż inne planety typu gorący Jowisz”.

Fortney uważa, że planeta może stanowić pierwszy przykład nowej podgrupy „gorących Jowiszy”. Według niego, jedna z klas może składać się z względnie „chłodnych” gorących planet, z temperaturą w przedziale od 700 do 1000 stopni Celsjusza, zaś druga z temperaturami przekraczającymi 1700 stopni.

Źródło polskie, tłumaczenie i opracowanie: Serwis NPN
Źródło pierwotne: Space.com

image_pdfimage_print

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.