Liczba wyświetleń: 206
Dzień Wolności Podatkowej – symboliczny moment, od którego Polacy „pracują już na siebie” – w 2025 roku przypada dopiero 4 lipca, a więc w 185. dniu roku. Tak późnego terminu nie notowano od 1996 r. To czytelny sygnał, że fiskalny apetyt państwa rośnie szybciej niż nasze pensje i ogólnie pojęty dobrobyt.
Do 3 lipca oddawaliśmy bowiem państwu owoce swojej pracy. Aż 184 dni przeznaczyliśmy na podatki, składki i wszelkie quasi-opłaty. W tym roku na państwo pracowaliśmy o sześć dni dłużej niż przed rokiem i o osiem dłużej niż w 2023 roku.
Coraz głębsze sięganie do kieszeni obywatela to wypadkowa systematycznie rosnących wydatków publicznych i mnożenia parapodatków.
Badanie Centrum im. Adama Smitha i Panelu Badawczego Ariadna pokazuje, że 72 proc. Polaków uznaje system podatkowy za nieprzyjazny, 76 proc. za niesprawiedliwy, a aż 79 proc. za niezrozumiały. Tylko 5 proc. badanych określiło go jako przyjazny. Trudno o bardziej jednoznaczną diagnozę moralnej i ekonomicznej kondycji fiskalizmu.
Przeciętny mikroprzedsiębiorca zatrudniający dwie osoby oddaje dziś fiskusowi niemal połowę swoich przychodów: płaci PIT lub CIT, ZUS za pracowników i za siebie, składkę zdrowotną od każdej złotówki przychodu, VAT od zakupów i sprzedaży, a w cenie paliwa oraz wielu produktów dorzuca akcyzę. Każdy dodatkowy dzień pracy „dla państwa” to dzień mniej na inwestycje, innowacje i podwyżki wynagrodzeń.
Z wolnościowego punktu widzenia diagnoza jest oczywista: podatków w Polsce jest za dużo, a ich łączna wartość jest za wysoka. Skomplikowany gąszcz danin przyczynił się do rekordowo późnego Dnia Wolności Podatkowej, przerzucając na obywateli koszty rozbuchanych ambicji polityków. Dopóki kolejne ekipy nie zdecydują się na radykalne uproszczenie systemu, obniżenie stawek oraz konstytucyjny hamulec wydatków publicznych, wolnościowa data będzie przesuwać się coraz bliżej środka wakacji. Wciągnięci w spiralę rosnących potrzeb budżetowych pracujemy ponad pół roku na rzecz państwa, by dopiero później móc decydować o własnych wydatkach.
Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.info