Liczba wyświetleń: 1790
Zakopane w dnie lasu lub wyrastające z drzew grzyby mogą wydawać się organizmami cichymi i stosunkowo zamkniętymi w sobie, ale nowe badanie pokazuje, że mogą się komunikować między sobą!
Analiza matematyczna sygnałów elektrycznych, które zdają się wysyłać do siebie grzyby, ujawniła wzorce, które wykazują uderzające podobieństwo strukturalne do ludzkiej mowy. Wcześniejsze badania wykazały, że grzyby przewodzą impulsy elektryczne przez długie podziemne struktury nitkowate zwane strzępkami, podobnie jak komórki nerwowe przekazują informacje u ludzi.
Wykazano nawet, że tempo propagacji tych impulsów wzrasta, gdy strzępki grzybów niszczących drewno stykają się z drewnianymi fragmentami, co sugeruje, że grzyby używają tego elektrycznego „języka” do przekazywania informacji o jedzeniu lub uszkodzeniu odległych części siebie lub z partnerami połączonej strzępki, takimi jak drzewa.
Ale czy te sygnały elektryczne mają coś wspólnego z ludzkim językiem? W ramach badań badacze z Uniwersytetu Zachodniej Anglii w Bristolu przeanalizował charakter impulsów elektrycznych generowanych przez cztery gatunki grzybów. W tym celu włożyli maleńkie mikroelektrody do substratów skolonizowanych przez ich grzybnię, które składały się z wielu włókien strzępek.
Badanie opublikowane w czasopiśmie „Royal Society Open Science” wykazało, że te skoki często grupują się w łańcuchy aktywności przypominające słowniki zawierające do 50 słów, a rozkład tych „grzybowych długości słów” ściśle odpowiada ludzkim językom.
Zdjęcie: kuchenkainternetowa
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl