Grafenowy papier mocniejszy niż stal

Opublikowano: 23.04.2011 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1156

AUSTRALIA. Na University of Technology w Sydney powstaje tzw. grafenowy papier – stworzony z grafitu materiał, który jest cienki jak papier i 10-krotnie bardziej wytrzymały niż stal. Pojawienie się takiego materiału będzie miało olbrzymi wpływ na przemysł samochodowy, lotniczy czy elektryczny.

Profesor Guoxiu Wang i jego zespół z UTS opracowali technologię wytwarzania grafenowego papieru ze zmielonego grafitu poddanego procesom oczyszczania i filtrowania, dzięki którym powstał nanomateriał o zadanych właściwościach. Składa się on z pojedynczej warstwy 6-atomowego węgla, a dzięki odpowiedniemu dobraniu struktury papieru osiągnięto świetne właściwości termiczne, elektryczne i mechaniczne.

W porównaniu ze stalą nowy materiał jest sześciokrotnie lżejszy, ma pięć do sześciu razy mniejszą gęstość, jest dwukrotnie twardszy, 13-krotnie bardziej elastyczny i 10-krotnie bardziej wytrzymały na rozciąganie.

Dzięki niemu mogą powstać lżejsze i bardziej wytrzymałe samochody oraz samoloty, które będą zużywały mniej paliwa i wydzielały mniej spalin.

Australijskie odkrycie przysłuży się też australijskiemu górnictwu. Miejscowe kopalnie zawierają bowiem olbrzymie ilości grafitu, który jest potrzebny do produkcji grafenowego papieru.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: University of Technology, Sydney
Źródło: Kopalnia Wiedzy

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Dobrodziej 23.04.2011 11:43

    Warto wspomnieć, że Polacy opatentowali przemysłową metodę produkcji grafenu – http://biznes.onet.pl/nieziemski-grafen,18564,4250002,1,prasa-detal
    Co do wykorzystania przy produkcji samochodów, to bardzo szczerze w to wątpię, bo lobby samochodowemu się to prawdopodobnie nie opłaci. Poza tym, skoro jest to węgiel, to czy nie będzie zbyt łatwopalny, nieodporny na wysokie temperatury? Tu są wypisane same korzyści, ale ten materiał ma prawdopodobnie też i wady, bo wątpię by nie miał, skoro to węgiel. Grafen będzie prawdopodobnie bardziej użyteczny przy elektronice niż przy samochodach, poza tym, że górnictwo raczej na tym nie skorzysta, bo jeden gram grafenu wystarcza do pokrycia jego jedno-atomową warstwą, powierzchni boiska piłkarskiego, więc naprawdę jakiś specjalnie wielu ton grafitu, do tego nie potrzeba 🙂

  2. aemon12 23.04.2011 16:02

    A czy diament jest łatwopalny?

  3. norciu 23.04.2011 17:32

    Dodajmy, że za odkrycie grafenu dwoje naukowców: Andre Geim i Konstantin Novoselov dostali nagrodę Nobla. Ciekawostką jest to, że otrzymali go przez odklejanie pojedynczych warstw grafitu taśmą samoprzylepną, aż do uzyskania pojedynczej warstwy czyli grafenu. Nobel moze tylko mowic o tym jak wielki potencjał niesie za sobą ten materiał.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.