Liczba wyświetleń: 1156
AUSTRALIA. Na University of Technology w Sydney powstaje tzw. grafenowy papier – stworzony z grafitu materiał, który jest cienki jak papier i 10-krotnie bardziej wytrzymały niż stal. Pojawienie się takiego materiału będzie miało olbrzymi wpływ na przemysł samochodowy, lotniczy czy elektryczny.
Profesor Guoxiu Wang i jego zespół z UTS opracowali technologię wytwarzania grafenowego papieru ze zmielonego grafitu poddanego procesom oczyszczania i filtrowania, dzięki którym powstał nanomateriał o zadanych właściwościach. Składa się on z pojedynczej warstwy 6-atomowego węgla, a dzięki odpowiedniemu dobraniu struktury papieru osiągnięto świetne właściwości termiczne, elektryczne i mechaniczne.
W porównaniu ze stalą nowy materiał jest sześciokrotnie lżejszy, ma pięć do sześciu razy mniejszą gęstość, jest dwukrotnie twardszy, 13-krotnie bardziej elastyczny i 10-krotnie bardziej wytrzymały na rozciąganie.
Dzięki niemu mogą powstać lżejsze i bardziej wytrzymałe samochody oraz samoloty, które będą zużywały mniej paliwa i wydzielały mniej spalin.
Australijskie odkrycie przysłuży się też australijskiemu górnictwu. Miejscowe kopalnie zawierają bowiem olbrzymie ilości grafitu, który jest potrzebny do produkcji grafenowego papieru.
Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: University of Technology, Sydney
Źródło: Kopalnia Wiedzy
Warto wspomnieć, że Polacy opatentowali przemysłową metodę produkcji grafenu – http://biznes.onet.pl/nieziemski-grafen,18564,4250002,1,prasa-detal
Co do wykorzystania przy produkcji samochodów, to bardzo szczerze w to wątpię, bo lobby samochodowemu się to prawdopodobnie nie opłaci. Poza tym, skoro jest to węgiel, to czy nie będzie zbyt łatwopalny, nieodporny na wysokie temperatury? Tu są wypisane same korzyści, ale ten materiał ma prawdopodobnie też i wady, bo wątpię by nie miał, skoro to węgiel. Grafen będzie prawdopodobnie bardziej użyteczny przy elektronice niż przy samochodach, poza tym, że górnictwo raczej na tym nie skorzysta, bo jeden gram grafenu wystarcza do pokrycia jego jedno-atomową warstwą, powierzchni boiska piłkarskiego, więc naprawdę jakiś specjalnie wielu ton grafitu, do tego nie potrzeba 🙂
A czy diament jest łatwopalny?
Dodajmy, że za odkrycie grafenu dwoje naukowców: Andre Geim i Konstantin Novoselov dostali nagrodę Nobla. Ciekawostką jest to, że otrzymali go przez odklejanie pojedynczych warstw grafitu taśmą samoprzylepną, aż do uzyskania pojedynczej warstwy czyli grafenu. Nobel moze tylko mowic o tym jak wielki potencjał niesie za sobą ten materiał.