Grabież ropy naftowej w Iraku

Opublikowano: 23.06.2007 | Kategorie: Gospodarka

Liczba wyświetleń: 657

Iracki rząd i władze kurdyjskiej autonomii uzgodniły projekt ustawy o wydobyciu ropy naftowej, o którą od wielu miesięcy toczyły się spory. Amerykanie domagają się od rządu, by ustawa o wydobyciu ropy została uchwalona do końca czerwca. Trzy lata po obaleniu Saddama Irak wydobywa zaledwie 1,9 mln baryłek dziennie, czyli o 0,7 mln mniej niż w ostatnich latach jego rządów, kiedy wydobycie dodatkowo ograniczały sankcje ONZ.

Planowana ustawa o wydobyciu ropy wywołuje w Iraku ogromne spory. Po pierwsze, dotyczą one warunków, na na jakich do złóż dopuszczone zostaną zachodnie koncerny. Projekt przewiduje, że rząd iracki będzie się z nimi dzielił ropą, którą znajdą i będą wydobywać. Wielu irackich ekspertów alarmuje, że jest to kolonialna eksploatacja Irakijczyków przez zachodnie koncerny.

Głosy krytyki dobiegają też spoza Iraku. „Irackie prawo naftowe faworyzuje obce koncerny” – napisało sześć kobiet-noblistek, m.in. Szirin Ebadi z Iranu i Wangari Maathai z Kenii na stronie internetowej nobelwomensinitiative.org. – „Uważamy, że nie powinno być ono uchwalane, kiedy naród iracki jest pod okupacją. Wykorzystanie inwazji i wojska do okradania ludzi z ich naturalnych bogactw jest głęboko niemoralne”.

Źródło: C.I.A.

image_pdfimage_print

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy autorów i użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne TUTAJ, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym e-mailem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.