Liczba wyświetleń: 2200
Dzieci i młodzież najczęściej zadają AI pytania dotyczące teraźniejszości i przyszłości, uznając odpowiedzi za wyrocznię. Prowadzi to do postrzegania jej jak autorytetu i nadania AI podmiotowości – wskazuje dr Ada Florentyna Pawlak z Uniwersytetu SWPS.
Ekspertka w obszarze antropologii technologii jest członkinią zespołu w Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją Uniwersytetu Łódzkiego i współautorką (wraz z kierownikiem Centrum dr. hab. Arturem Modlińskim) badań nad zachowaniami internetowymi dzieci i młodzieży. Chcieli oni sprawdzić, jak to, o co dzieci pytają generatywną AI, wiąże się z ich dobrostanem.
Wyniki badań – przeprowadzonych na grupie ponad 400 młodych ludzi w wieku od 9 do 14 lat – wykazały, że młodzi ludzie cierpiący na zaburzenia lękowe lub ogólnie niskie samopoczucie psychiczne często szukają rozwiązań swoich problemów w internecie, wykorzystując do tego również narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji. „Badania wykazały, że dzieci wybierające pytania związane z potrzebami psychicznymi i bezpieczeństwem cechowały się zdecydowanie wyższym poziomem lęku i depresji niż te, które pytały o codzienne czynności i pasje. Z kolei osoby, które wybierały pytania dotyczące miłości i przynależności, miały z reguły większe problemy psychiczne niż grupa w większym stopniu zainteresowana potrzebami fizjologicznymi. Zaobserwowano również, że dzieci próbujące znaleźć u generatywnej sztucznej inteligencji odpowiedzi na pytania związane z miłością i przynależnością oraz te odnoszące się do szacunku i uznania, miały wyraźnie niższy poziom dobrostanu psychicznego niż dzieci chcące spytać o samorealizację i osobiste zainteresowania” – podali naukowcy. Dodali, że wyniki zostaną wykorzystane do projektowania i testowania systemów konwersacyjnych dla młodych osób, które sygnalizowałyby potencjalne obniżenie ich dobrostanu.
Ponadto – jak powiedziała w rozmowie z serwisem Nauka w Polsce dr Ada Florentyna Pawlak – badanie pokazało, jak przedstawiciele pokolenia Alfa (urodzeni w latach 2010-2024) postrzegają samą sztuczną inteligencję. „Generacja Alfa rozpoczyna edukację w dynamicznie zmieniającym się krajobrazie technokulturowym. To pokolenie dorasta w takim transhumanistycznym świecie, często wśród syntetycznych towarzyszy. Coraz częściej wchodzimy bowiem w interakcję z jakimiś agentami o nieokreślonym statusie ontologicznym. Czasem zatraca nam się granica, czy to jest prawdziwy człowiek, czy coś wygenerowanego na wzór człowieka, co zostało wytworzone, aby nas, ludzi, łudzić” – powiedziała ekspertka. „A przez to” – dodała – z„mienia się postrzeganie takich pojęć jak autentyczność i wiarygodność”.
Dlatego też w opisywanym wcześniej badaniu naukowcy sprawdzili również inne kwestie. „Nasze badanie pokazało też, że dzieci i młodzież z pokolenia Alfa najczęściej zadawali chatbotom pytania dotyczące teraźniejszości albo przyszłości. Pytali też generatywną sztuczną inteligencję nie tylko o fakty, lecz również o opinie dotyczące np. odżywiania, sportu, mody. Zadawali również pytania o przyszłość »dalekiego zasięgu«, np. kto zostanie mistrzem świata w piłce nożnej w kolejnych mistrzostwach albo kto wystąpi na Eurowizji w następnej edycji konkursu. A przecież są to rzeczy, których nie można jeszcze dzisiaj wiedzieć” – podsumowała badaczka.
Jej zdaniem to pokazuje, że młodzi traktują AI jako pewnego rodzaju wyrocznię, obdarzając ją autorytetem. „Pokolenia Milenialsów i starsze po pierwsze traktują sztuczną inteligencję z większą ostrożnością, zazwyczaj wiedząc, że nie jest to wiarygodne źródło informacji. Z drugiej strony, w większości pytamy o coś, co już się wydarzyło, o przeszłość, czyli traktujemy AI trochę jak taką »Wikipedię 2.0«” – wskazała dr Ada Florentyna Pawlak. Dodała, że poprzez postrzeganie AI jak autorytetu czy wyroczni nadaje się jej podmiotowość, a to prowadzi do następnych wyzwań. „W naszym badaniu wśród młodych ludzi nie było różnicy między zaufaniem zbudowanym do człowieka a obdarzeniem zaufania sztucznych systemów. Musimy mieć świadomość możliwych skutków tego zjawiska, ponieważ za jakiś czas obdarzenie autorytetem przedstawicieli takich zawodów jak profesor, lekarz czy nauczyciel nie będzie większe niż zaufanie do sztucznej inteligencji” – wskazała.
Wpisują się w to również wyniki z ponownie przeprowadzonego słynnego eksperymentu Milgrama. Tym razem naukowcy z Uniwersytetu SWPS w roli autorytetu wydającego polecenia, zamiast człowieka, obsadzili robota i uzyskali bardzo wysokie poziomy posłuszeństwa – 90 proc. uczestników postępowało zgodnie z wszystkimi wydanymi im instrukcjami.
Autorstwo: Agnieszka Kliks-Pudlik (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl
A.I. Artificial Intelligence jako film w zderzeniu z bezlogiką młodzieży, która chce być ostatnim pokoleniem i lepiej im ich akcji nie utrudniać, niech osiągną swoje cele:) tylko nie mogą się rozmnażać, bo to przeczy ich ostatniości:)
@emigrant001
Eee tam, ostatnie 🙂 Będzie jak zawsze. Pokrzyczą, popiją, poćpają a potem z tego wszystkiego będzie kolejne ostatnie pokolenie. „Bój to jest nasz ostatni” śpiewali już sto lat temu. I co? A potem grzecznie przejmą biznesy mamy i taty, po czym z pieśnią na ustach przejdą na „ciemną stronę mocy”. Co oczywiście nie przeszkodzi im dalej głosić eko-terrorystycznych dyrdymałów, bo obłudę mają wpisaną w kod genetyczny i wyssaną z mlekiem… ojca. Bo oni mleko wysysają z ojców 🙂
Co do AI, to zmądrzeją, jak się kilka razy sparzą. Bo te wszystkie cuda wydają się być bardzo przekonywujące, tylko często wypisują kompletne bzdury. Więc kiedy w wyniku tych bzdur stracą kasę albo położą jakiś egzamin, lub się mocno pochorują, to im nabożny posłuch z miejsca przejdzie.
Już wymyślili Alfa (ur. 2010 – 24). I kręcimy się dalej… I tak już jakimś cudem.
Przekonany jestem że AI to żydowski mesjasz(antychryst). Aktualnie na świecie tworzy się chaos niepokój, poczucie niesprawiedliwości, nieporządku i zagrożenia. Kiedy już ludzie będą wymęczeni zgodzą się na wspólna religię zostaną zaskoczeni nowymi „cudami”, które będą tylko ułudą i sposobem na zniewolenie, może chodzi o połączenie mózgów ze sztuczną inteligencją. To jest apokalipsa, czyli czas zmian. Ludzie którzy nie przyjmą antychrysta będą prześladowani, dojdzie do kataklizmów takich że zginie wiele ludzi. Po kataklizmach bedzie nowa ziemia, bez zła(syjonistów i ich bożków demonów)
radical3dom. Czytasz mi w myślach…
„(3) Kiedy bowiem będą mówić: Pokój i bezpieczeństwo – tak niespodzianie przyjdzie na nich zagłada, jak bóle na brzemienną, i nie ujdą. (4) Ale wy, bracia, nie jesteście w ciemnościach, aby ów dzień miał was zaskoczyć jak złodziej. (5) Wszyscy wy bowiem jesteście synami światłości i synami dnia. Nie jesteśmy synami nocy ani ciemności. (6) Nie śpijmy przeto jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi!”
1Tes5
„(15) I dano jej, by duchem obdarzyła obraz Bestii, tak iż nawet przemówił obraz Bestii, i by sprawił, że wszyscy zostaną zabici, którzy nie oddadzą pokłonu obrazowi Bestii. (16) I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło (17) i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia – imienia Bestii lub liczby jej imienia. (18) Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba ta bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć.”
(Apokalipsa (Objawienie) 13:15-18)
Liczba człowieka to 6 – umysł, szósty zmysł (czarkra).
666 to zwielokrotnienie możliwości umysłu.
Czyli powraca stara profesja wyroczni, szamana, wiedźmy, wrózki, duchownego, itp.
W nowej odsłonie.
Doctor Who. Długo się w tę utopię nie pobawią…
Tylko, że co nowe rozdanie to słabsi… zdaje się. Tylko łby jakby bardziej napakowane… A może spuchnięte?
@Katana Dzieci ciemności teraz rządzą. Są to upadli aniołowie, znający tajemnice albo długowieczności albo transferu duszy, a może rozpoznają nowe wcielenia swoich ziomków. Nie mogą żyć gdzie indziej niż na planie fizycznym dlatego dążą żeby ludzie byli nieśmiertelni(tylko ci wybrani) bo sami by się z..srali:)
W modlitwie „Wierzę w Boga” jest tekst o wracającym Jezusie „.. zrodzony, a nie stworzony” sugeruje że jego poprzednik będzie stworzony a nie zrodzony w końcu antychryst obraca znaczenie słów.
666- jest liczbą człowieka ale nie konkretnego tylko człowieka jako takiego. Żeby mógł istnieć w systemie finansowym stworzono superkomputer w Bruxeli który identyfikuje każdego człowieka którego zarejestruje 18 cyfrowym kodem. 3×6 cyfr. Zwany jest Bestią ten komputer.
Za kilka lat wiekszosc jak barany bezmyslnie będą sluchali wróżki.
Przy takiej technologi to można już robić „cuda”. Wystarczy ludzi trzymać w niewiedzy jak za faraona. Aby czegoś konkretnego dowiedzieć się od AI to musisz już mieć konkretną wiedzie, inaczej będzie opowiadać ,,farmazony”, a gdy ją przyciśniesz to będzie się wykręcać. że nie ma dostępu itp., widać tak ją zaprogramowano.