Francja wypiera się, że łamie embargo w dostawach broni

Opublikowano: 16.11.2024 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 688

Francuski sprzęt wojskowy jest używany w Sudanie, co narusza międzynarodowe embargo na dostawy broni do tego kraju. Francję potępiła Amnesty International, ale Paryż wypiera się dostaw i zapowiada „szczegółową analizę, w celu zrozumienia, w jaki sposób takie materiały wojenne mogły trafić w ręce sudańskich sił paramilitarnych”.

W Sudanie od kwietnia 2023 r. ma miejsce gwałtowny konflikt. Sprzęt wojskowy wyprodukowany przez grupy KNDS-France i Lacroix został zauważony przez Amnesty International w pojazdach opancerzonych dostarczonych tam przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.

„Nasze badania pokazują, że systemy uzbrojenia zaprojektowane i wyprodukowane we Francji są wykorzystywane na polu bitwy w Sudanie” – stwierdza sekretarz generalna tej organizacji Agnès Callamard. Zdaniem Amnesty International stanowi to „naruszenie embarga” na dostawy broni do Sudanu nałożonego przez Unię Europejską.

Ma tu chodzić o transportery opancerzone „Nimr Ajban”, produkowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przez grupę Edge, wykorzystywane przez paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) generała Mohameda Hamdane Daglo w Sudanie, szczególnie w Darfurze. Te pojazdy opancerzone są wyposażone w system samoobrony Galix, zaprojektowany przez koncerny KNDS-France i Lacroix.

Systemy wyposażone w czujniki, potrafią wykryć zagrożenie i są wyposażone w kilka wyrzutni osłon i pociski do „neutralizowania” wroga, który znalazłby się w pobliżu pojazdu. Na poparcie swojej analizy Amnesty International opublikowało trzy zdjęcia pojazdów wyposażonych w systemy Galix. Francuskie media jednak twierdzą, że trudno zweryfikować, czy francuski sprzęt obecny w Sudanie od 2017, był wykorzystywany od początku konfliktu w kwietniu 2023 roku?

Sugeruje się, że system Galix może pochodzić „odzysku”. Jego dostawa i użycie w tym konflikcie w Darfurze stanowiłoby wyraźne naruszenie embarga ONZ. Francuski Sekretariat Generalny Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego (SGDSN), odpowiedzialny za kontrolę eksportu materiałów wojennych, nie skomentował raportu, podobnie jak koncerny KNDS-France i Lacroix.

Sudan objęty jest unijnym embargiem na sprzedaż broni. Także ONZ nałożyło podobny zakaz i to jeszcze w 2004 r. na region Darfuru. Wojna w Sudanie pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar, a miliony ludzi wysiedlono. Wojna toczy się pomiędzy armią dowodzoną przez generała Abdela Fattaha al-Burhane’a i oddziałami paramilitarnymi FSR, jego byłego zastępcy, generała Mohameda Hamdane Daglo. Obie strony oskarżano o zbrodnie wojenne, w tym o masowe bombardowania obszarów zaludnionych, umyślne atakowanie ludności cywilnej i blokowanie pomocy humanitarnej.

Autorstwo: BD
Na podstawie: „France Info”
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 17.11.2024 10:14

    Biznes to biznes! i ŻADNE sankcje tego nie zatrzymają (vide Rosja).

  2. Katarzyna TG 17.11.2024 10:23

    To niech teraz Francja nałoży sankcje sama na siebie skoro łamie unijne embargo. Dziwnym trafem tam gdzie wybucha jakaś wojna zaraz pojawia się nowiutki sprzęt największych eksporterów uzbrojenia:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.