Francja przedłuża stan wyjątkowy o 3 miesiące

Opublikowano: 18.02.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 694

Stan wyjątkowy, wprowadzony we Francji po zamachach 13 listopada 2015 r., został po raz kolejny przedłużony. Aktywiści praw człowieka alarmują – to naruszenie wolności obywatelskich.

We wtorek, Zgromadzenie Narodowe przegłosowało przedłużenie stanu wyjątkowego do 26 maja. 212 posłów zagłosowało „za”, 31 „przeciw”. Podczas debaty parlamentarnej, minister spraw wewnętrznych Bernarda Cazeneuve, stwierdził, że zagrożenie kolejnymi atakami terrorystycznymi pozostaje nadal bardzo wysokie. Posłowie pozostali głusi na argumenty obrońców praw człowieka, że przedłużający się stan wyjątkowy godzi w podstawowe zasady wolności.

Przepisy stanu wyjątkowego wyposażają regionalne władze administracyjne w szczególne i daleko idące uprawnienia. Prefekci mają prawo, na podstawie podejrzeń i bez decyzji sądu, w każdym czasie zlecić policji wejście na prywatną posesję, gdy uważają, że „miejsce to jest odwiedzane przez osobę, której zachowanie stanowi zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa.” Policja ma też wówczas prawo dostępu i kopiowania danych cyfrowych zapisanych na urządzeniach elektronicznych znajdujących się w miejscu przeszukania. Władze mogą także zastosować areszt domowy, nakazujący „podejrzanym” pozostawanie w domu przez 12 godzin dziennie lub ograniczyć ich poruszanie się poza domem, a także wymagać ich meldunku się w komisariacie trzy razy dziennie.

Zaniepokojenie nadużyciami policji, w stosowaniu zasad stanu wyjątkowego, wyraziła, już na początku lutego, Rada Europy i organizacje broniące praw człowieka jak Amnesty International i Human Rights Watch. Zgodnie z informacjami z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, do 2 lutego władze nakazały 3289 przeszukań i około 400 aresztów domowych. W wyniku ponad trzech tysięcy interwencji prokuratura w Paryżu podjęła tylko 5 dochodzeń w sprawie przestępstw związanych z terroryzmem i aż 488 niezwiązanych z terroryzmem.

Jacques Toubon, francuski Rzecznik Praw Człowieka otrzymał około 40 skarg dotyczących środków nadzwyczajnych, które odnoszą się do nadużyć, w tym nieuzasadnionych przeszukań i nalotów. Kolektyw Przeciwko Islamofobii we Francji (CCIF), organizacja, którą wspiera Human Rights Watch stwierdził, że udokumentowano ponad 180 przypadków nadużyć. Zdecydowana większość osób umieszczonych w areszcie domowym, jak również tych, których domy zostały przeszukane to muzułmanie i osoby pochodzenia północno-afrykańskiego. Większość z nich uważa, że środki wobec nich podjęte wynikały z ich religii. Obawy dotyczące możliwego profilowania etnicznego podniósł także Nils Muižnieks, Komisarz Praw Człowieka Rady Europy w wywiadzie dla radia „France Culture”.

Jeszcze w styczniu, pięciu specjalnych sprawozdawców ONZ, w tym tych ds. wolności opinii i wypowiedzi oraz ds. ochrony i promowania praw człowieka podczas zwalczania terroryzmu, wezwało rząd francuski do nie przedłużania stanu wyjątkowego. „Podczas gdy środki nadzwyczajne mogą być wymagane w wyjątkowych okolicznościach, nie zwalnia to władz od wykazania, że są one stosowane wyłącznie do celów, dla których zostały przepisane i są bezpośrednio związane z konkretnym celem, który ich zainspirował.” – apelowali specjaliści.

Autorstwo: TMS
Źródło: Strajk.eu

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. agama 18.02.2016 12:42

    no ba, o to im chodziło, niedługo taki stan wyjątkowy dyktatury i antyobywatelskich ustaw typu NDAA ( http://wolnemedia.net/polityka/poczatkiem-dyktatury-w-usa/ ) będzie trwał bez końca w całej UE.

  2. smerf 18.02.2016 21:29

    atos
    Czy aby na pewno Arabowie garną się do Polski? Do kalki ichniejszego „talibanu”?
    Pogłębij temat, a dopiero potem pisz głupoty…

  3. smerf 18.02.2016 21:47

    Niech ci będzie. Ale nie tylko ja, lecz i inni mogli Twoje stwierdzenie odczytać jednoznacznie…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.