Firmy migrują z Niemiec do Polski

Opublikowano: 10.02.2025 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1547

Choć zazwyczaj mówi się o wyjazdach Polaków do pracy za granicą, ostatnia ankieta wskazuje na ciekawy trend w biznesie. Niemieckie firmy migrują do Polski.

W niemieckim biznesie wyraźnie rysuje się trend relokacji produkcji do Europy Środkowo-Wschodniej. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez KPMG i Komisję Wschodnią Niemieckiej Gospodarki. Aż 22% ankietowanych firm planuje przeniesienie części swoich operacji do tego regionu, a 42% zamierza zainwestować tam już w najbliższym roku. Co więcej, 56% firm rozważa ekspansję w tym kierunku w perspektywie pięciu lat, dostrzegając rosnącą rolę tej części Europy w globalnym łańcuchu dostaw.

Polska, jako największa gospodarka regionu, pozostaje głównym kierunkiem inwestycji (51% wskazań), tuż przed Rumunią (43%) i Ukrainą (41%). Pokazuje to, że firmy niemieckie poszukują nowych strategicznych lokalizacji nie tylko pod względem efektywności kosztowej. Równie ważna jest stabilność i dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Czy oznacza, że niemieckie firmy migrują do Polski? Czy Europa Środkowo-Wschodnia stanie się nowym centrum przemysłowym, zdolnym do konkurowania z największymi gospodarkami świata?

Niemieckie firmy coraz częściej przenoszą produkcję do Polski. Kierują się zarówno czynnikami ekonomicznymi, jak i strategicznymi. Wysokie koszty pracy, rosnące obciążenia regulacyjne oraz problemy z dostępnością siły roboczej w Niemczech sprawiają, że przedsiębiorstwa szukają bardziej konkurencyjnych lokalizacji. Dlatego Polska – dzięki stosunkowo niższym kosztom operacyjnym, dostępności wykwalifikowanych pracowników oraz bliskości geograficznej – staje się naturalnym wyborem.

Niemieckie firmy migrują do Polski. Inwestycje Volkswagena we Wrześni i Poznaniu, Zalando w Głuchowie czy rozbudowa zakładów BASF i Siemens Mobility to tylko kilka przykładów trendu. Dodatkowo rozwój infrastruktury i specjalnych stref ekonomicznych (np. Dolny Śląsk czy Górny Śląsk) przyciąga niemieckie firmy. W związku z tym Polska oferuje firmom ulgi podatkowe. Tak samo ważne jest dobrze rozwinięte zaplecze logistyczne. Dlatego, według badania KPMG i Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki, aż 51% niemieckich firm planujących ekspansję w Europie Środkowo-Wschodniej. Wiele z nich wskazuje Polskę jako główny kierunek inwestycji. Podkreśla to rosnącą rolę kraju jako kluczowego partnera przemysłowego Niemiec. Czy w obliczu tych zmian Polska stanie się nowym centrum produkcyjnym Europy, przyciągającym kolejne globalne koncerny?

Trend, w którym niemieckie firmy migrują do Polski, może oznaczać trwałe przesunięcie środka ciężkości europejskiego przemysłu na wschód. Jest to spora szansa. Nowe inwestycje oznaczają wzrost gospodarczy, transfer technologii, rozwój rynku pracy i umocnienie pozycji Polski jako kluczowego partnera Niemiec. Z drugiej jednak większa obecność zagranicznego kapitału niesie ryzyko uzależnienia gospodarki od decyzji niemieckich koncernów. W dłuższej perspektywie niemieckie firmy inwestujące w Polsce mogą przyczynić się do wzrostu innowacyjności i budowy silniejszego sektora przemysłowego. Ciekawe czy Polska będzie w stanie utrzymać ich zainteresowanie w obliczu rosnącej konkurencji innych krajów regionu?

Autorstwo: Joanna Baran
Źródło: PolishExpress.co.uk

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. sga 10.02.2025 16:35

    kiedys kulturkampf
    teraz zawlaszcza gospodarke 😀

  2. pikpok 10.02.2025 17:55

    No to np. taki BASF zatrudnia w Polsce ponad 740 pracowników, a ogólnie na świecie 111 000, więc szału nie ma. https://www.basf.com/pl/pl/who-we-are
    Siemens natomiast zatrudnia w naszym kraju ponad 1200 osób, a ogółem na świecie 320 000.
    Kropla w morzu, ale może przynajmniej na wysokim poziomie.

  3. emigrant001 10.02.2025 18:43

    najpierw przeniosą fabryki a później przesuną granicę do tych przedwojennych i będzie IV Rzesza:)

  4. pikpok 10.02.2025 19:00

    @emigrant001, oj, nowi właściciele złóż miedzi i gazu im na to nie pozwolą.
    https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9736074,zmiany-w-podatku-miedziowym-domanski-chcemy-aby-obowiazywaly-dluzej.html
    Najpierw oddali a teraz obniżą im podatek.

  5. kolorowa mysz 10.02.2025 19:37

    Oczywiście to wina Tuska….

  6. LichoNiespi 11.02.2025 12:25

    To juz bylo wiele lat temu.Po prostu powtorka z ..historii dla naiwnych Polakow i tzw nie-polskiej klasy panujacych. NP wiek 19 wielkie fabtyki niemieckie otwierani w Polsce, gdzie pan to niemiec a tania sila robocza to frajerzy Polacy…..a pozniej zaleznosc gospodardza od Niemiec…liczne przywileje dla ludnosci niemieckiej w Polsce….zakladanie tzw koloni niemisckich w Polsce….Gorny Slask, Poznanskie, Pomorze Gdanskie….a potem granice…
    …jak to dobrze ze jest UE , gdyz nie znamy gdzie jest granica polsko-niemiecka..czy ta z 1939 czy ta z 1945…..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.