Liczba wyświetleń: 817
Niewystarczająca dostępność świadczeń medycznych, brak lokali socjalnych i mieszkań chronionych, zaniedbania w modernizacji dróg, opóźnienia we wprowadzaniu ogólnopolskiego numeru alarmowego 112 – to uwagi NIK o stanie państwa polskiego.
NIK przeprowadziła 180 kontroli planowych i 105 doraźnych. I nie doszła do budujących wniosków. Z ustaleń izby wynika, że system publicznej opieki zdrowotnej jest „niewydolny, niespójny i mało efektywny”. Dostępność świadczeń medycznych jest nadal niewystarczająca, brakuje też lekarzy i średniego personelu. Nie lepiej jest na drogach. Z powodu braku finansów na ich modernizację mamy sytuację zagrażającą bezpieczeństwu podróżujących.
Zastrzeżenia Izby budziło także funkcjonowanie systemu ratownictwa wodnego; brak spójnej koncepcji i strategii; integracji systemów alarmowych różnych służb i brak wspólnego kanału radiowego organizacji i służb ratowniczych. NIK zwróciła też uwagę na „wieloletnią zwłokę we wprowadzaniu ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego 112, umożliwiającego służbom ratunkowym szybkie zlokalizowanie osób wzywających pomocy”.
NIK krytycznie oceniła także gospodarkę odpadami komunalnymi; gminne regulaminy utrzymania czystości były przygotowywane opieszale i zawierały ustalenia świadczące o nieznajomości podstawowych przepisów. Nie wdrażano przyjętych postanowień, wskutek czego 90 proc. odpadów komunalnych trafiało na składowiska.
Według NIK nie poprawiła się sytuacja mieszkaniowa najuboższych. „Nie widać też oznak, by podejmowane były kroki mogące przynieść w najbliższej przyszłości radykalną zmianę. Szacowana na 1,5 mln lokali luka między potrzebami a krajowym zasobem mieszkaniowym jest szczególnie dotkliwie odczuwana przez osoby o niskich dochodach” – stwierdziła NIK. Oceniła, że nie sprawdziły się w praktyce towarzystwa budownictwa społecznego, gdyż „te mieszkania są na ogół i tak niedostępne dla większości osób gorzej sytuowanych z powodu wysokich czynszów”. Również – jak zaznaczyła – gminy w niewielkim jedynie stopniu wywiązywały się z obowiązku zapewnienia uprawnionym mieszkańcom lokali socjalnych i mieszkań chronionych.
NIK przekazała w 2010 roku 208 zawiadomień do policji i prokuratury. Najczęściej dotyczyły one poświadczenia nieprawdy w dokumentach lub fałszowania dokumentów, a także przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego działającego na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Przekazano też 259 zawiadomień rzecznikom dyscypliny finansów publicznych w sprawie 465 przypadków podejrzenia naruszenia tej dyscypliny. Dotyczyły one m.in. wydawania środków publicznych bez upoważnienia, nieprzekazania do budżetu należności dla Skarbu Państwa, przekazania ich w niepełnej wysokości lub po terminie.
W informacjach o wynikach kontroli NIK przedstawiła 71 wniosków de lege ferenda (o zmianę prawa). W ubiegłym roku ujawnione finansowe lub sprawozdawcze skutki nieprawidłowości NIK szacuje na 15,8 mld zł, uzyskano korzyści finansowe w wysokości 741 mln zł.
Opracowanie: Fiatowiec
Źródło: Nowy Ekran
„Skutki nieprawidłowości” – na jedyne 15,8 mld.. uzyskano bajeczną sumę 741 mln… jednym słowem okradanie państwa to biznes..
Potrzeba zwiększyć podatki żeby państwo mogło zrekompensować straty, a że najbogatsi nie płacą podatków (przynajmniej nie w Polsce) to najlepiej opodatkować najuboższych (bo ci wyjścia nie mają).
Ważne, że mamy najwięcej podsłuchów w Europie! I że milicja ups to jest policja oczywiście – ma najwięcej uprawnień. Nie udał się do końca totalitaryzm moskiewski (wprowadzany siłą, więc nawet lemingi nie dały się oszukać), to mamy próbę totalitaryzmu brukselskiemu wprowadzanemu dzięki biurokracji…