Liczba wyświetleń: 1315
Komisja Europejska rozesłała pismo do stałych przedstawicieli UE, w którym skrytykowała podejście Białego Domu do rozmów na temat utworzenia Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).
„Unia Europejska nie widzi znacznego postępu w dziedzinach priorytetowych dla rolnictwa UE” — głosi wspomniane pismo.
Porozumienie na temat rolnictwa stanowi jedną z głównych kwestii w procesie rozmów o TTIP. Waszyngton wymaga od Brukseli obniżenia standardów w sferze ochrony zdrowia i środowiska, a UE żąda uwzględnienia jej interesów w tej dziedzinie — informuje kanał RT.
Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji według prognoz powinno doprowadzić do wzrostu PKB u obu stron porozumienia. Oczekuje się również, że przyczyni się ono do zwiększenia ilości miejsc pracy oraz wpłynie na obniżenie cen towarów i usług. Jednakże krytycy tego projektu są zdania, że umowa przyniesie korzyści jedynie wielkim korporacjom.
Niezadowolenie w związku z przygotowywaniem porozumienia o Transatlantyckiej Strefie Wolnego Handlu wzrosło w ciągu ostatniego miesiąca. Na początku maja 2016 roku organizacja ekologiczna Greenpeace uzyskała dostęp do tajnych dokumentów dotyczących szczegółów tego porozumienia. Zgodnie z nimi Waszyngton wywierał presję na Brukselę, żądając, aby UE obniżyła swoje standardy w kwestii ochrony zdrowia i środowiska. A przecież Europa wezwała USA do osiągnięcia kompromisu w tej sprawie.
Petter Titland, kierownik norweskiej organizacji Attac, twierdzi, że dopóki społeczeństwo ma możliwość otrzymywania informacji na temat postępów rozmów z Białym Domem, władze UE czują się zobowiązanymi do negocjowania jak najlepszych dla siebie warunków tej umowy.
„Pytanie jednak, o czym UE odważy się poinformować swoich obywateli, a co przed nimi zatai. Dopóki ta umowa była omawiana za kulisami, jej zawartość można było ukrywać. Ale im lepiej społeczeństwo europejskie jest w tym temacie poinformowane, tym silniejszą odpowiedzialność za negocjowanie jak najlepszych warunków tego porozumienia czuje kierownictwo UE, które póki co w wielu sprawach nie uwzględnia kluczowych praw obywateli Europy. Tak więc z każdym nowym wyciekiem informacji perspektywa stworzenia Partnerstwa Transatlantyckiego oddala się. I, moim zdaniem, ten fakt doskonale pokazuje naturę samej umowy” — wyjaśnił ekspert.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Podpisujemy petycję!
https://secure.avaaz.org/pl/stop_glyphosate_loc_eu/?bCZjlkb&cl=10087914421&v=77110
-coś mało ludzi z Polski widzę, co to? Glifosat i monsanto się Wam podoba? ;P
Podpisałem.