ETPC anulował rozwód z powodu odmowy seksu małżeńskiego

Opublikowano: 29.01.2025 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1022

Rozwód z powodu naruszenia „obowiązku małżeńskiego” został unieważniony przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Ten orzekł, że kobieta, która odmawia współżycia seksualnego ze swoim mężem, nie powinna być uznawana przez sąd za „winną rozkładu małżeństwa” w przypadku rozwodu.

ETPC w swoim wyroku skazał Francję, które sądy taki wyrok wydały. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł 23 stycznia w procesie przeciwko Francji, że kobieta, która odmawia stosunków seksualnych swojemu mężowi, nie może zostać uznana za stronę winną rozpadowi związku.

Tym samym, Trybunał wydał orzeczenie na korzyść skarżącej, 69-letniej Francuzki, której mąż uzyskał rozwód z uzasadnieniem, że to wyłącznie jego żona ponosi winę, ponieważ od kilku lat nie utrzymywała z nim stosunków seksualnych.

W orzeczeniu Trybunału w Strasburgu przypomniano, że „każdy akt seksualny bez zgody drugiej osoby stanowi formę przemocy seksualnej”. Dlatego „nie można zaakceptować”, jak uznały organy francuskie, że „sama zgoda na zawarcie małżeństwa oznacza zgodę na przyszłe stosunki seksualne”.

To wyrok, który zmienia po trosze tradycyjne rozumienie obowiązków żony i męża. ETPC uważa, że wymów zgody na seks w związku, „prawdopodobnie pozbawiłby tzw. gwałt małżeński nagannego charakteru”. Tym razem „postępowe” reguły ingerują w relacje małżonków dość daleko. Prawnicy skarżącej kobiety uważają, że orzeczenie „będzie punktem zwrotnym w walce o prawa kobiet we Francji”.

W lipcu 2018 r. sędzia sądu rodzinnego przy Sądzie Najwyższym w Wersalu i tak orzekł, że rozwodu nie można orzec z powodu winy małżonki, jeśli np. problemy zdrowotne żony uzasadniają długotrwały brak kontaktów seksualnych między małżonkami. Jednak w 2019 r. Sąd Apelacyjny w Wersalu orzekł już rozwód wyłącznie z winy żony, uznając, że jej odmowa utrzymywania „intymnych relacji z mężem” nie wynikała ze stanu zdrowia, ale była jej decyzją.

Unikająca seksu małżonka wniosła sprawę do ETPC, powołując się na artykuł 8 „Europejskiej konwencji praw człowieka”, dotyczący „prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego” i wygrała.

Autorstwo: BD
Na podstawie: „Le Figaro”
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. adm. Maurycy Hawranek 29.01.2025 13:29

    Ciekawe, czy gdyby jej mąż zaczął chodzić na prostytutki i dowiedziałaby się o tym, czy uznałaby to za zdradę małżeńską i rozwiodłaby się, winiąc go o „rozkład małżeństwa”? A jeśli tak, czy gdyby mąż odwołał się do ETPC, to wyrok byłby analogiczny, jak wyżej? Przecież też ma prawo do „poszanowania życia prywatnego”.

  2. emigrant001 29.01.2025 14:42

    „orzeczenie „będzie punktem zwrotnym w walce o prawa kobiet we Francji”.”
    Lewactwo to nie tylko nieuleczalna choroba psychiczna ale również postępujące zwyrodnienie mózgowe o podłożu wirusowym:)

  3. las 29.01.2025 18:58

    Mężczyzna winien tylko utrzymywać kobietę i jej usługiwać.
    Kolejny wyrok, ktory spowoduje że jeszcze mniej mezczyzn zdecyduje się na stryczek zwany małżeństwem. Inżynierowie nie mają takich dylematów, mnożą się na potęgę.
    Czekam na wyrok zasadzajacy alimenty za samo przebywanie okresowe z kobietą w jednym gospodarstwie domowym (w EU bo na świecie już w niektórych krajach to praktykuja).

  4. Neocortex 30.01.2025 07:33

    Dlatego najlepiej unikać jak najdłużej związków i małżeństw, bo nigdy nie jest to dla mężczyzny opłacalna inwestycja. Same obowiązki, żadnych przywilejów. Kobiety od zawsze z pokolenia na pokolenie przekazywały sobie strategie pozyskiwania partnera i listę wymagań w stosunku do niego, ale dopiero po feminazistowskiej propagandzie wojna płci nasiliła się do granic absurdu, a w właściwie to dawno je przekroczyła.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.