Liczba wyświetleń: 886
Badania na ludziach prowadzono już w okresie starożytności. Niektórzy historycy twierdzą, że jedną z form badań nad wytrzymałością ludzkiego ciała były wyszukane tortury. I chociaż nieetyczne eksperymenty najczęściej kojarzą nam się z okresem II wojny światowej to warto pamiętać, że obecnie w niektórych krajach badania takie są wciąż prowadzone – najczęściej na więźniach.
Po roku 1949 przeprowadzono co najmniej kilkanaście eksperymentów i oszustw, w których największą rolę odegrały koncerny farmaceutyczne. To one najczęściej opłacały nie tylko przebieg badań ale również fałszowały wyniki i testy, aby jak najszybciej wprowadzić nowy lek do obiegu z maksymalnym zyskiem. W działaniach nierzadko brała udział ówczesna władza, która kierując się zasadą państwa opiekuńczego m.in. celowo zarażała w 1969 roku żółtą febrą obywateli Georgii, Avon Parku i Florydy za pomocą uwalniania do środowiska komarów zakażonych wirusem. Po każdym „teście” agenci wojskowi udając pracowników publicznej służby zdrowia badali efekty zakażenia na nieświadomych ofiarach.
W roku 1962 przeprowadzano w USA badania na dzieciach podając im lek przeciwtrądzikowy. Badań nad lekiem nie przerwano, chociaż u ponad połowy dzieci pojawiła się ciężka niewydolność wątroby.
W czasopiśmie „Pediatria” tzw. „naukowcy” z Uniwersytetu w Kalifornii opisali eksperyment pomiarów ciśnienia krwi wewnątrz-tętniczego u dzieci od pierwszej do 48 godziny po urodzeniu.
W roku 1963 próbowano kontrolować komórki nowotworowe poprzez wstrzykiwanie staruszkom żywych komórek rakowych. Osoba, która przeprowadzała badania, została później nagrodzona awansem i wieloma nagrodami. Jej spostrzeżenia, jak niektórzy twierdzą, umożliwiły głębszą analizę poszczególnych stadiów choroby. Rzadko kiedy wspomina się o kobietach, które zmarły w trakcie owego „testu”.
Dermatolog prof. Albert Kligman (na zdjęciu wyżej) współpracował z firmą farmaceutyczną, która zapłaciła mu za testowanie dioksyn składnika tzw. Agent Orange na pacjentach. Testy przeprowadzane były na ponad 60 więźniach. W roku 1980 „króliki doświadczalne” złożyły zbiorowy pozew przeciwko lekarzowi.
Ten sam lekarz opłacany przez armię USA testował, jak skóra broni się przed skażeniem chemicznym. W efekcie została opracowała formuła przeciwtrądzikowego kremu Retin-A.
Autorstwo: Victor Orwellsky
Na podstawie: i.cbc.ca
Źródło: Orwellsky.blogspot.com