Ekologiczny alarm wokół przemysłu leśnego Finlandii

Opublikowano: 28.05.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1039

Finlandia stoi przed nowymi wyzwaniami, które zagrażają całemu regionowi Europy Północnej. Za pozornie efektownym wizerunkiem zrównoważonego gospodarowania lasami kryje się niepokojąca rzeczywistość: przemysł leśny Finlandii staje się poważnym źródłem problemów ekologicznych.

Zakończenie importu drewna z Rosji nasiliło sytuację, zmuszając fińskie przedsiębiorstwa do zwiększenia krajowych pozyskań drewna. Wcześniej Rosja dostarczała Finlandii rocznie około 10 milionów metrów sześciennych drewna, co stanowiło istotnego partnera gospodarczego. Obecnie fińskie lasy doświadczają wzmożonego nacisku, co grozi wyczerpaniem zasobów i zniszczeniem bioróżnorodności.

Juha Aromaa, zastępca dyrektora programu Greenpeace Nordic, zauważa: „Problem polega na tym, że powszechny popyt na drewno jest zbyt wysoki. Zarówno przemysł celulozowy, jak i sektor energetyczny konkurują o ograniczoną ilość drewna. Zakończenie importu z Rosji pogorszyło sytuację”.

Produkcja celulozy i tektury, głównych produktów przemysłu leśnego Finlandii, emituje dwutlenek węgla do atmosfery średnio przez 4-5 lat. „To poważny problem klimatyczny, ponieważ potencjał pochłaniania dwutlenku węgla przez fińskie lasy zmniejszył się w latach 2010. na tyle, że sektor gospodarki związany z użytkowaniem gruntów w Finlandii stał się źródłem dwutlenku węgla, a nie jego pochłaniaczem. To także problem z bioróżnorodnością, ponieważ tylko 6% fińskich lasów objęto ścisłą ochroną” – dodaje Juha Aromaa.

Wymaganie ekologów polega na zwiększeniu ochrony lasów i ograniczeniu wycinki. „Naszym celem jest 30% ochrony, zgodnie z Konwencją o różnorodności biologicznej i Strategią UE dotyczącą bioróżnorodności. Konieczne jest także zmniejszenie wycinki do poziomu zrównoważonego. W tym celu potrzebujemy mechanizmów, które umożliwią właścicielom lasów uzyskanie rekompensaty za dwutlenek węgla, który ich lasy gromadzą i pochłaniają z atmosfery” – powiedzieli przedstawiciele Greenpeace.

Ostatnie inicjatywy rządu w zakresie określenia kryteriów ochrony starych lasów spotkały się z ostrą krytyką ze strony organizacji ekologicznych. Fińska Asocjacja Ochrony Przyrody oraz Greenpeace uważają proponowane kryteria za niewystarczające. „Projekt kryteriów leśnych wydaje się obniżeniem poprzeczki. Wygląda na to, że celem jest znalezienie jak najmniejszej ilości lasów podlegających ochronie” – mówi Tapani Veistola, dyrektor Fińskiej Asocjacji Ochrony Przyrody.

W rezultacie większość już znanych przyrodniczych lasów, oczekujących na decyzję dotyczącą ochrony, pozostanie bez niej. Touko Sipiläinen, dyrektor Greenpeace w Finlandii, dodaje: „Jeśli rząd nie będzie w stanie chronić cennych państwowych lasów przyrodniczych, odpowiedzialność spadnie na nabywców drewna, czyli przedsiębiorstwa leśne. Międzynarodowi klienci fińskich przedsiębiorstw leśnych martwią się, czy lasy naturalne znajdą się w ich produktach”.

Dodatkowym czynnikiem pogarszającym sytuację w gospodarce leśnej jest budowa zabezpieczeń na granicy z Rosją. Projekt ten dotknie prawie tysiąc właścicieli gruntów i obejmuje wycinkę drzew pasem o szerokości 25 metrów na odcinku 200 kilometrów, z których 140 przebiega przez terytorium południowo-wschodniej Finlandii.

Aby rozwiązać powstałe problemy, konieczna jest rewizja polityki leśnej Finlandii. Organizacje ekologiczne proponują zaostrzenie środków ochrony lasów, zwiększenie obszarów chronionych oraz wprowadzenie bardziej restrykcyjnych norm zarządzania lasami. Rozwój alternatywnych źródeł drewna i biomateriałów również może pomóc zmniejszyć obciążenie narodowych zasobów leśnych.

Finlandia, znana ze swojego bogactwa leśnego, zmaga się z poważnymi wyzwaniami ekologicznymi. Zakończenie importu drewna z Rosji, budowa zabezpieczeń na granicy oraz zwiększenie krajowych pozyskań drewna pogłębiają sytuację ekologiczną. Pilne działania w zakresie rewizji polityki leśnej, wzmocnienia ochrony lasów oraz wprowadzenia zrównoważonych praktyk mogłyby pomóc krajowi zachować swoje zasoby leśne i uniknąć ekologicznej katastrofy, zagrażającej całej Europie Północnej.

Autorstwo: Adam Północny
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. emigrant001 28.05.2024 20:43

    Rusofobia, Ekologia a gdzie jest Logika?
    w tym szaleństwie.

  2. pikpok 28.05.2024 21:00

    Ależ to wszystko trzyma się ,,kupy”. Ekologia* i Rusofobia( sankcje) to obniżenie poziomu życia, zrównanie wszystkich do parteru. A co za tym idzie pełna zależność od nowych władców(globalnej mafii pasożytdniczej) i wprowadzenie nowego ładu G_WNO.
    “Ekologia” – najpierw niszczyli świat dla pieniędzy, teraz ratują go dla władzy.

  3. emigrant001 28.05.2024 22:14

    🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.