Liczba wyświetleń: 728
Parlament Europejski przegłosował ustanowienie wspólnego nadzoru bankowego w strefie euro. Europejski Bank Centralny obejmie nadzór nad około 6 tys. banków w Eurolandzie, a PE będzie informowany o sposobie podejmowania decyzji przez EBC.
Wspólny nadzór bankowy Eurolandu ma być odpowiedzią na kryzys finansowy i pierwszym krokiem w kierunku utworzenia unii bankowej. Instytucją odpowiedzialną za nadzór banków w strefie euro będzie Europejski Bank Centralny. Nowy nadzór ma być centralnym elementem unii bankowej, a pełną zdolność do działania ma osiągnąć w marcu 2014 roku.
EBC jako nowy nadzorca bankowy w strefie euro dostanie nowe uprawnienia, m.in. do nakładania kar finansowych na banki, które nie będą respektować jego decyzji. Ponadto w porozumieniu z krajowymi regulatorami EBC będzie decydować o przyznawaniu i odbieraniu licencji bankom. Bank centralny będzie też oceniał przejęcia w sektorze oraz będzie mógł w określonych okolicznościach nakazać bankom zwiększenie ich kapitałów. EBC ma mieć też uprawnienia do przeprowadzania inspekcji w nadzorowanych instytucjach finansowych.
Następnymi etapami budowy unii bankowej będą mechanizm restrukturyzacji i likwidacji banków, które popadną w tarapaty, oraz system gwarancji depozytów.
Nadzorem mają zostać objęte wszystkie banki ze strefy euro oraz te, z krajów spoza eurostrefy, które przyłączą się do nadzoru.
Autor: pł
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna
Znacjonalizować banki!
Dziś, gdy już wiadomo, że kłopoty Cypru i Grecji to skutek manipulacji eurourzędasów, to zawołanie nabiera szczególnej mocy.
WW
Ta i pewnie niech zgadne EBC jest w całości w rekach prywatnych, ot taki odpowiednik FED’u tylko że w EU.