Drzewa pochłaniają nie tylko CO2, ale również metan

Opublikowano: 25.07.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1417

Drzewa chronią nas przed ociepleniem klimatu w jeszcze większym stopniu, niż się dotychczas wydawało. Naukowcy odkryli, że mikroorganizmy żyjące na korze drzew pochłaniają metan, bardzo silny gaz cieplarniany. Widzimy tutaj zatem dodatkową korzyść z drzew w kontekście zmian klimatu. Od dawna bowiem wiadomo, że pochłaniają one dwutlenek węgla. Teraz do listy tej należy dopisać metan.

Międzynarodowy zespół naukowy, pracujący pod kierunkiem specjalistów z University of Birmingham, dowiódł, że mikroorganizmy żyjące w korze pochłaniają co najmniej tyle metanu co gleba. Uczeni obliczyli, że zmniejszają w ten sposób wpływ gazów cieplarnianych o kolejne 10%. Metan odpowiedzialny jest za 30% globalnego ocieplenia, a jego emisja rośnie obecnie najszybciej od czasu, gdy w latach 80. ubiegłego wieku zapoczątkowano jego pomiary.

Większość metanu jest usuwana z atmosfery przez same procesy w niej zachodzące. Część absorbują mikroorganizmy w glebie, które wykorzystują metan jako źródło energii. Dotychczas sądzono, że są one jedynym lądowym elementem pochłaniającym metan. Teraz okazuje się, że pochłaniają go też mikroorganizmy z kory drzew i być może usuwają go więcej, niż mikroorganizmy żyjące w glebie.

Autorzy badań przyglądali się różnym typom lasów na różnych szerokościach geograficznych. Dokonywali pomiarów w lasach deszczowych Amazonii, w Panamie, w lesie liściastym strefy umiarkowanej w Wielkiej Brytanii oraz w lesie iglastym w Szwecji. Z pomiarów wynika, że absorpcja metanu jest najsilniejsza w lasach tropikalnych. Prawdopodobnie dlatego, że pochłaniające go mikroorganizmy dobrze rozwijają się w wilgotnym ciepłym klimacie.

Naukowcy dokonywali też pomiarów na różnych wysokościach. Zauważyli, że na poziomie gleby kora drzew prawdopodobnie emituje niewielkiej ilości metanu, ale na wysokości kilku metrów go pochłania. Następnie wykorzystali skanowanie laserowe, by oszacować powierzchnię kory wszystkich drzew na świecie i na tej podstawie obliczyli, że drzewa pochłaniają rocznie od 24,6 do 49,9 milionów ton metanu. Dzięki tej wiedzy lepiej jesteśmy w stanie oszacować zarówno poziom emisji, jak i pochłaniania metanu. Przy okazji uczeni obliczyli, że powierzchnia kory wszystkich drzew jest podobna do powierzchni lądów.

Główny autor badań, profesor Vincent Gauci, i jego zespół chcą teraz sprawdzić, czy wylesianie powoduje wzrost stężenia metanu. Uczeni mają też zamiar lepiej przyjrzeć się mikroorganizmom z kory drzew i przeanalizować mechanizm, za pomocą którego pochłaniają metan.

Autor: Mariusz Błoński
Zdjęcie: Alois_Wonaschuetz (CC0)
Na podstawie: Nature.com, University of Birmingham
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Józek 25.07.2024 13:23

    To całe globalne ocieplenie to jedna wielka bzdura. Klimat podlega cyklom które powodują że raz jest cieplej raz chłodniej. Wpływ na to ma wiele procesów a nie tylko metan. 5o ton metanu rocznie w atmosferze to jest pryszcz i nie ma to żadnego wpływu na nic. Natomiast Co2 potrzebny jest roślinom do wzrostu i do produkowania tlenu więc kółko się zamyka.

  2. Bruce Lee 25.07.2024 23:11

    Jako nastolatek jeździłem na sadzenie sosen w lesie.To ciężka praca, ale dziś na rozsądnych zasadach i za rozsądne wynagrodzenie.,też bym się jej podjął.Np w grę wchodzi barter czyli np 0,25m 3 drewna bukowego za mój dzień sadzenia lasu.Jeśli jakieś nadleśnictwo będzie zainteresowane to podam maila kontaktowego.Województwo pomorskie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.