Liczba wyświetleń: 1030
OPZZ chce, by nowy wymiar urlopu wynosił 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, a 32 dni – jeżeli czas jego pracy wynosi więcej niż 10 lat.
Jan Guz zwrócił się do przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego z prośbą o zainicjowanie zmiany zaproponowanej przez OPZZ. Stwierdził, że obowiązujący wymiar urlopu wypoczynkowego został ustalony w zupełnie innych uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych, przy zdecydowanie niższym obciążeniu pracownika. Nieporównywalnie mniejsze były również negatywne czynniki takie jak stres, mobbing, wypalenie zawodowe, łamanie praw pracowniczych czy wygórowane oczekiwania pracodawców co do realizacji rozbudowanych obowiązków pracowniczych.
Jak pisze portal pulshr.pl, średni tygodniowy czas pracy w Polsce to 42,5 godziny. W Unii Europejskiej tylko Grecy pracują dłużej. Wydłużenie w ostatnich latach wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat oznacza, że dodano każdemu pracownikowi po kilka lat pracy, które przy obecnych uregulowaniach prawych i faktycznych stanowią bardzo duże obciążenie dla zdrowia i wydolności pracownika.
OPZZ oczekuje, że dłuższe urlopy wypoczynkowe zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.
Źródło: NowyObywatel.pl
Jest to częściowo prawda, ale z drugiej strony: jak ma być lepiej i mamy wypracować więcej dochodu, jeśli będziemy więcej na urlopie?
@Gylhyrst
To może trzeba zatrudnić więcej osób. Dzisiaj jeden pracuje za trzech a dwóch jest bezrobotnych, bo opłaca się płacić jeden ZUS a nie trzy. To bardzo wygodny system dla wszystkich oprócz pracowników. Oni mają wybór pracować za trzech albo przymierać głodem i dopóki tych pierwszych jest na tyle to nic się nie zmieni. Ale wygląda na to, że to już długo nie potrwa, część zmądrzeje a część zajadą na śmierć.