Liczba wyświetleń: 1792
W tym roku obchodzimy stulecie wybuchu I wojny światowej, która zabrała ze sobą krwawe żniwo w postaci kilkudziesięciu milionów Europejczyków, którzy zginęli w wyniku trwających przez cztery lata walk. Skutki tej wojny odczuwamy do dziś, jednak co ciekawe kilka państw do tej pory jeszcze w swoich księgach rachunkowych ma zapisane spłaty zobowiązań zaciągniętych podczas trwania konfliktu.
Długi zaciągnięte w tym okresie wciąż spłacają: Wielka Brytania, Niemcy i Stany Zjednoczone. Samo Zjednoczone Królestwo ogłosiło w zeszłym tygodniu, że dokona spłaty 218 milionów z 2 miliardów funtów obligacji jakie państwo zaciągnęło względem obywateli w 1917 roku by sfinansować kolejne zbrojenia. Obligacje były oprocentowane w wysokości od 3 do 5%.
Szacuje się, że udział w I wojnie światowej kosztował Wielką Brytanię około 3,25 miliardów funtów.
Kolejnym dłużnikiem są, jak można się domyślać, Niemcy. Reparacje wojenne nałożone na to państwo w wyniku Traktatu Wersalskiego wyniosły w sumie około 269 miliardów marek co równa się 96 tysiącom ton złota. Tą ogromną kwotę spadkobierca Cesarstwa Niemieckiego – RFN spłaciła początkiem października 2010 roku. Jeszcze w 1953 władze zachodnioniemieckie zgodziły się na spłacenie zobowiązań zaciągniętych przed II wojną światową, aczkolwiek w umowie zawarto również, że kwotę w wysokości ok. 125 mln euro zapłacą dopiero po zjednoczeniu, spłatę rozpoczęto zatem dopiero po roku 1990.
A co ze Stanami Zjednoczonymi? Okazuje się, że władze USA aby sfinansować wojnę również wypuściły obligacje, które podniosły poziom zadłużenia do niespotykanego dotąd poziomu 33% PKB (ok. 25 miliardów USD). Część zadłużenia stanowiły pieniądze pożyczone europejskim mocarstwom: Francji i Wielkiej Brytanii, które jednak w wyniku kryzysu i hiperinflacji w Niemczech nie były w stanie spłacić tej pożyczki (pieniądze na spłatę miały pochodzić z reparacji wojennych). Z tego też powodu władze USA w 1924 zdecydowały się pożyczyć pieniądze… Niemcom, które dzięki temu mogły oddać pieniądze swoim wierzycielom.
Autor: Victor Orwellsky
Na podstawie: DefenseOne
Źródło: Kod Władzy
wyciagnac z kieszeni obywateli i dac zarobic swoim firma i ludziom, pod pretekstem wojny nikt nie bedzie kwestionował, normalny zwyczaj przecież…
Nie wiem jak niby jakikolwiek rząd jest w stanie spłacić pożyczkę zaciągniętą u obywateli skoro rząd jedynie posiada pieniądze z podatków? Więc jak rząd wypuści obligacje, czyli zobowiązanie spłaty długu z procentem, to spłacając będzie potrzebował większej ilości pieniędzy, czyli będzie musiał podnieść podatki.
Jedynie, co przychodzi na myśl to sprzedaż jakichś surowców innemu państwu, przez co otrzyma się obcą dewizę. Tyle, że pieniądze w ten sposób zarobione powinny być podzielone i po równo rozdane każdemu pracującemu obywatelowi, bo to dobra państwa zostały sprzedane, czyli własność wspólna. Niestety w praktyce tak się nie dzieje i zwykle to rząd łapę kładzie na zarobionych pieniądzach.
oczywiście w bankach narodu wybranego są zadłużeni. Stąd ten artykuł przypominający o długach.