Liczba wyświetleń: 775
Przez kilka kontynentów przetoczyły się demonstracje pod hasłem „Zjednoczeni dla globalnej zmiany”. Odbyły się one w 951 miastach w 82 państwach świata. Demonstracje nawiązują do hiszpańskiego „Ruchu 15 maja” a także do odbywającej się w ostatnich tygodniach okupacji Wall Street.
Demonstracje, jak deklarowali ich organizatorzy, mają „pokojowy i apolityczny” charakter, mimo to nie obeszło się bez zamieszek i prowokacji, takich jak w Rzymie doszło do prowokacji wskutek której rannych zostało 70 osób.
W Portugalii, kraju na którym kryzys odciska swoje piętno, demonstranci żądali wstrzymania programu oszczędnościowego rządu i ukarania osób, które „doprowadziły państwo na skraj bankructwa”.
W Paryżu, gdzie miała miejsce szczyt grupy G-20, przeciwko któremu protestowali demonstrujący w liczbie kilkuset osób, doszło do nieprzyjemnego dla uczestniczących w demonstracji sympatyków lewicowych partii incydentu. Otóż zostali oni poproszeni o schowanie flag swoich organizacji, ponieważ łamały one „apolityczną” wymowę protestu.
Jeśli chodzi o Niemcy to protesty miały miejsce w takich miastach jak Berlin, Lipsk, Hamburg i Frankfurt nad Menem (siedziba Europejskiego Banku Centralnego), gdzie zgromadziło się około 250 osób. Jak twierdził jeden z protestujących – „Moim zdaniem kapitalizm to bomba z opóźnionym zapłonem, nie tylko dla ludzi, ale też dla naszej planety. Nasz dobrobyt jest finansowany ze szkodą dla innych państw, a EBC reprezentuje ten niesprawiedliwy i zabójczy system”
Mówcą na londyńskiej demonstracji był założyciel Wikileaks, Julian Assange, który przemawiał do tysiącosobowego tłumu przed anglikańską katedrą Świętego Pawła
„Ludzie wysyłani są do Guantanamo w imię rządów prawa, a pieniądze prane na Kajmanach i w Londynie po to, by rządom prawa stało się zadość”
Policja uniemożliwiła demonstrantom zajęcie londyńskiego City.
W ojczyźnie ruchu „Oburzonych”, Hiszpanii, protesty było najliczniejsze. Demonstracje odbyły się w Barcelonie, gdzie było aż 60 000 osób, oraz w Madrycie.
W Europie protestowano też m.in. w stolicach Austrii, Szwajcarii, Finlandii.
Protesty nie ominęły także antypodów. W Aukcland w Nowej Zelandii odbyła się trzytysięczna demonstracja z antykorporacyjnymi hasłami. Natomiast w Sydney w Australii bank centralny pikietowało 2 000 osób – w tym Aborygeni, komuniści i związkowcy.
W Azji marsze zorganizowane zostały między innymi Seulu, Tajpej i Tokio. W stolicy Filipin, Manili protesty zbiegły się z demonstracją antywojenną, skierowaną przeciwko imperializmowi USA. Protestujący wyrazili swoją solidarność z okupacją Wall Street.
Demonstracja w stolicy Japonii, Tokio, została zdominowana przez hasła antynuklearne, z racji tegorocznej katastrofy w Fukushimie, jaka dotknęła ten kraj.
Źródło: Władza Rad
(Komentarz usunięty – naruszenie regulaminu punkt 4 i 8. Dobra rada – zamiast na potęgę wklejać cytaty z Biblii pisz własnymi słowami co myślisz. Przeczytaj regulamin.)
W Warszawie do manifestujących dołączył sobie pan Kalisz – wybitnie oburzona na system osoba 😀
We Włoszech zaś do manifestujących dołączyli „chuligani i anarchiści”…
Powiem wprost, nie ufam temu 'ruchowi oburzonych’… nie wierzę w możliwość zmian wewnątrz systemu…
http://wiadomosci.wp.pl/martykul.html?wid=13899182&
ja też zwróciłem uwagę na pana Kalisza:) on się pojawia zawsze i wszędzie… parada gejów i jest Kalisz, pochód nacjonalistów i jest Kalisz a teraz i tu się pojawił zupełnie nie wiedząc o co w tym wszystkim chodzi:)
a w ogóle ile osób z wolnych mediów tam było?
Kalisz-rozbawił mnie na maxa oburzony na system,który go nieźle tuczy . Zakłamane ś…..
Żadne 50%, ani w skali kraju ani tym bardziej świata… może ty pochwalisz się czym się zajmujesz i za ile? Jak to się ma do średnich globalnych kosztów pracy?
Skąd banki mają pieniądze? – http://www.nbportal.pl/pl/np/animacje/prezentacje/system_bankowy/skad-banki-maja-pieniadze
Tego Marks nie wymyślił…
Kreacja pieniądza (Wikipedia) – http://pl.wikipedia.org/wiki/Kreacja_pieniądza
Ukryta tajemnica pieniądza (opowiadanie) – http://www.michaeljournal.org/wyspa.htm