Liczba wyświetleń: 669
EGIPT. 18 listopada na placu Tahrir w Aleksandrii dziesiątki tysięcy wyznawców islamu i świeckich zwolenników demokracji domagały się przekazania władzy przez Najwyższą Radę Sił Zbrojnych (NRSZ) cywilnemu rządowi.
Demonstracja nazwana „Piątkiem Jednego Żądania” połączyła ultrakonserwatystów i liberałów w proteście przeciwko rozpowszechnionemu przez obecne władze dokumentowi, z którego wynika, że wojskowi są strażnikami „konstytucyjnego prawa”, że planowane na początek 2012 roku wybory prezydenckie mogą się odbyć w 2013 roku, a do tego czasu NRSZ będzie miała inicjatywę ustawodawczą, prawo weta, uprawnienia do zwoływania i rozwiązywania parlamentu, a także powoływania rządu i premiera. Protesty przeciwko kolejnym autorytarnym rządom, które miały być tylko przejściowe, po odejściu Hosniego Mubaraka w lutym, łączą ludzi o różnych poglądach politycznych.
Wybory do izby niższej parlamentu – Zgromadzenia Narodowego rozpoczną się w Egipcie 28 listopada, a ich trzy fazy potrwają do stycznia. Natomiast wybory do izby wyższej – Rady Szury mają odbyć się w następnej kolejności.
Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica