Dekryminalizacja aborcji w Wielkiej Brytanii

Opublikowano: 19.06.2025 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 832

Brytyjscy parlamentarzyści zagłosowali za dekryminalizacją aborcji. To ogromna zmiana w kwestii praw reprodukcyjnych. Poprawka do ustawy o przestępczości i policji zmieni prawo aborcyjne, aby zakończyć ściganie kobiet, które przerywają ciążę.

Obostrzenia dotyczące aborcji, czyli podpis dwóch lekarzy oraz limity czasowe, w których można przerwać ciążę, pozostają takie same. Organy ścigania nadal będą pociągać do odpowiedzialności lekarzy działających poza prawem. Jednak nie będą już skazywać kobiet, które przerywają ciążę niezgodnie z przepisami – na przykład po upływie dopuszczalnego terminu lub poprzez zakup tabletek przez internet.

Parlamentarzyści przyjęli poprawkę złożoną przez posłankę Partii Pracy Tonię Antoniazzi. Za poprawką opowiedziało się 379 posłów, a przeciw 137. Jest to efekt coraz częstszych apeli o zmianę prawa, które wywołała rosnąca liczba kobiet objętych dochodzeniami, aresztowanych lub oskarżonych.

W 2022 roku sędzia sądu w Oksfordzie wyraził zdziwienie, że prokuratura wniosła oskarżenie przeciwko 25-letniej kobiecie. Policja wszczęła postępowanie po tym, jak wykryto w jej organizmie tabletki uznawane za środki aborcyjne, mimo że jej dziecko przeżyło. John Hardy, protokolant, określił tę sprawę jako „smutną i tragiczną”. Planowany proces z kolei jako „stratę czasu”.

W czerwcu 2023 Carla Foster została skazana na 28 miesięcy więzienia za przerwanie ciąży pomiędzy 32 a 34 tygodniem. Kobieta otrzymała tabletki po zdalnej konsultacji w trakcie lockdownu. Ostatecznie sąd zmniejszył jej wyrok do 14 miesięcy i zawiesił jego wykonanie.

Zaledwie miesiąc temu sąd oczyścił Nicolę Packer z zarzutu zażywania tabletek poronnych po upływie dopuszczalnego terminu. Kobieta przez niemal pięć lat czekała na rozprawę, zanim sędziowie uznali ją za niewinną. „Nie wiem, jak ktokolwiek mógłby usprawiedliwić marnowanie pięciu lat mojego życia, których nigdy nie uzyskam. To było ciągłe przedłużanie traumy” – mówi Packer. „Nie życzę tego nikomu. To były najgorsze cztery i pół roku mojego życia” – dodaje.

Posłanka Antoniazzi, przekonując za poparciem przedstawionej poprawki, podkreślała kilka przypadków. Jednym z nich była sytuacja kobiety imieniem Laura, która spędziła w więzieniu dwa lata po tym, gdy jej opresyjny partner zmusił ją do zażycia tabletek. Mężczyzna nigdy nie poniósł żadnych konsekwencji. Antoniazzi powiedziała, że parlament ma „jedyną w swoim rodzaju okazję, aby położyć temu kres”. Dodała, że istnieje „moralny imperatyw”, który jej zdaniem dotyczy „bezbronnych kobiet, które są ciągnięte od szpitalnego łóżka do policji pod zarzutem przerwania ciąży”. „Wiem, że wiele kobiet nadal jest uwięziona w systemie, oczekując na decyzję, oskarżonych o złamanie prawa. One nie mogą sobie pozwolić na czekanie” – dodała polityk.

Wśród apelujących o pilną zmianę prawa znalazło się sześć uczelni medycznych, Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne, a także organizacje charytatywne, jak Women’s Aid oraz Fawcett Society.

W rozmowie z reporterami na szczycie G7 w Kanadzie Keir Starmer stwierdził, że gdyby zasiadał w parlamencie, poparłby tę poprawkę. Dodał, że choć głosowanie jest wolne, od dawna opowiada się za bezpiecznym i legalnym przerywaniem ciąży.

Autorstwo: Wiktor Stachowiak
Źródło: PolishExpress.co.uk

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy autorów i użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne TUTAJ, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym e-mailem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.