Liczba wyświetleń: 1398
BRAZYLIA. Duży odcinek amazońskiego lasu w regionie, w którym żyją izolowani Indianie Jacareuba/Katawixi, został zniszczony przez chemiczne defolianty, nielegalnie rozpylane z samolotu. Brazylijska agencja ds. środowiska i zasobów naturalnych IBAMA, odkryła 178 hektarowy obszar martwych drzew, podczas przelotu w zachodniej części brazylijskiej Amazonii, na pograniczu stanów Amazonas i Rondonia. IBAMA nie potwierdziła jednak przyczyn dokonanych zniszczeń.
Populacja Indian Jacareuba/Katawixi liczy sobie co najmniej 50 osób i stanowi rdzenną społeczność, która do dziś nie utrzymuje kontaktu z przedstawicielami społeczeństwa narodowego. Ich gospodarka opiera się na pozyskaniu pożywienia dostępnego w lesie, względnie także drobnej uprawie. Obszar życia izolowanej społeczności Jacareuba/Katawixi został objęty zakazem wstępu dla osób postronnych. Obecnie trwają badania tej strefy bez nawiązywania kontaktów z rdzennymi mieszkańcami, w celu zapewnienia w przyszłości lepszej szczelności terytorium. Izolowani Indianie są narażeni na większe ryzyko kontaktu i jego konsekwencji, z powodu budowy tam Jirau i San Antonio na rzece Madeira, przyczyniającej się do gwałtownego wzrostu wylesienia w Rondonii.
Z powodu stosowanych metod chemicznego niszczenia lasów, zdrowie Indian jest wystawione na poważne ryzyko. Oprócz niszczenia drzew i zanieczyszczeń gleby chemiczne defolianty mogą spowodować zatrucia u zwierząt i ludzi. Pośrednio, poprzez zniszczenie szaty roślinnej, defolianty mogą stanowić również środek ułatwiający wytropienie i lokalizacje Indian oraz ich dalszą eksterminacje przez osoby zainteresowane śmiercią grupy i przejęciem jej terytoriów. Jeden z przedstawicieli IBAMA powiedział, że w wyniku użycia odpowiednich defoliantów „las zamienia się w kolekcje wykałaczek, co sprawia, że znacznie łatwiej jest go usunąć”. To proces podobny do tego, który stosowała amerykańska armia podczas wojny w Wietnamie żeby wytropić partyzantów ukrywających się pod szatą gęstej roślinności.
IBAMA podobno zajęła cztery tony środków agrochemicznych, które miały być użyte do zniszczenia kolejnych 3 tysięcy hektarów. Na brazylijskich władzach spoczywa obowiązek ochrony ziem izolowanych Indian tak aby ci mogli żyć niezależnie, zachowując autonomie. Niestety ostatnie projekty hydroelektryczne i infrastrukturalne w stanie Rondonia na ryzyko kontaktu i degradacji środowiska życia wystawiły aż siedem rdzennych społeczności pozostających w izolacji.
Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: survivalinternational.org, socioambiental.org
Dla „Wolnych Mediów”