Liczba wyświetleń: 962
Brytyjski dziennik bulwarowy „Daily Mirror” nazwał niemieckiego zbrodniarza z czasów II wojny światowej „polskim mordercą”. Konieczna była interwencja władz muzeum obozu w Auschwitz.
Dotychczas w prasie międzynarodowej ukazywały się artykuły, których autorzy w kłamliwy sposób określali niemieckie obozy koncentracyjne na terenie Polski mianem „polskich obozów zagłady”. Za każdym razem, gdy informacje o takich publikacjach docierały do polskich władz, te interweniowały – próbowały wywrzeć naciski i umieszczać sprostowania.
Teraz do tych przewinień doszło określenie niemieckiego zbrodniarza wojennego Hansa Franka mianem „polskiego mordercy”. Na stronie głównej dziennika „Daily Mirror” widniał tytuł, który mówił, że „Polski masowy morderca Hans Frank jest na liście wraz z Joachimem Von Ribbentropem, ministrem spraw zagranicznych Trzeciej Rzeszy, który został stracony za swój udział w rozpoczęciu się II wojny światowej”.
Konieczna była interwencja władz muzeum Auschwitz, które na „Twitterze” gazety napisały: „Daily Mirror, proszę poprawić ten błąd! Wydaje się, że chcieliście napisać „masowy morderca Polaków” pisząc o Hansie Franku”.
Gazeta co prawda usunęła swój błąd poprzez wykasowanie słowa „polski”, ale nie zaznaczyła, że Frank był w istocie mordercą i katem Polaków podczas II wojny światowej.
Błąd „Daily Mirror” był faktycznie mocno kuriozalny, ponieważ nie dość że Hans Frank był Niemcem, to w czasie niemieckiej okupacji w Polsce był gubernatorem Generalnej Guberni, czyli części terytorium II RP, która nie weszła do granic III Rzeczy. Jego rządy upłynęły pod znakiem terroru, masowych morderstw oraz kradzieży i grabienia polskich dóbr i pamiątek narodowych. Szczególnie mocno ucierpiał Zamek Królewski na Wawelu, w którym Frank urządził sobie siedzibę.
Po wojnie Hans Frank trafił pod sąd w Norymberdze, który skazał go na karę śmierci. Przed śmiercią nawrócił się na chrześcijaństwo, a jego ostatnie słowa przed egzekucją brzmiały: „Jestem wdzięczny za łagodny wyrok, który otrzymałem. Proszę Boga, aby przyjął mnie łaskawie. Chryste, przebacz”.
Źródło: PolishExpress.co.uk