Czy tak zaczyna się Skynet?

Opublikowano: 10.06.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1867

W ostatnich miesiącach startup Figure AI, zajmujący się rozwojem humanoidalnych robotów ogólnego przeznaczenia, przyciągnął znaczące inwestycje od czołowych gigantów technologicznych, w tym Jeffa Bezosa, Nvidii oraz Microsoftu. Łączna wartość najnowszej rundy finansowania wyniosła 675 milionów dolarów, co podniosło wycenę firmy do 2 miliardów dolarów. Inwestycje te odzwierciedlają gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji oraz rosnące zainteresowanie robotyką humanoidalną.

Jeff Bezos, poprzez swoją firmę Explore Investments LLC, zainwestował 100 milionów dolarów, podczas gdy Microsoft przeznaczył 95 milionów dolarów. Nvidia oraz fundusz powiązany z Amazonem zainwestowali po 50 milionów dolarów każdy. Pozostałymi inwestorami byli m.in. Intel, LG Innotek oraz Samsung.

Startup Figure AI, założony w Sunnyvale w Kalifornii, opracowuje humanoidalne roboty zdolne do wykonywania szerokiej gamy zadań w różnych środowiskach, takich jak magazyny, przestrzenie handlowe i linie produkcyjne. Pierwszy model robota, Figure 01, jest autonomicznym urządzeniem, które może uczyć się poprzez obserwację i wykonywać złożone czynności. Na przykład, robot nauczył się parzyć kawę w ciągu zaledwie 10 godzin obserwacji.

Pomimo ambitnych planów i zaawansowanej technologii, wiele osób wyraża obawy dotyczące potencjalnych zagrożeń związanych z takimi robotami. Przypomina to fabułę filmów o „Skynecie i Terminatorze”, gdzie dobre intencje zamieniły się w katastrofę. Inwestorzy i naukowcy zapewniają, że ich celem jest poprawa jakości życia ludzi poprzez eliminację niebezpiecznej i niechcianej pracy. Jednak w kontekście rosnących napięć geopolitycznych i wyścigu zbrojeń, trudno jest wykluczyć możliwość militarnego wykorzystania takich technologii.

Historia pokazuje, że nowe technologie często są wykorzystywane w sposób, który zagraża ludzkości. Czy humanoidalne roboty, rozwijane przy wsparciu takich gigantów jak Bezos i Nvidia, rzeczywiście przyniosą więcej korzyści niż szkód? Potencjalne zastosowania militarne oraz wpływ na rynek pracy budzą poważne obawy. Masowe wdrożenie robotów może prowadzić do utraty milionów miejsc pracy na całym świecie, co radykalnie zmieni strukturę zatrudnienia i wywoła liczne społeczne konsekwencje.

Inwestorzy z pewnością liczą na znaczne zyski z rozwoju tej technologii, jednak społeczność naukowa i decydenci powinni ściśle monitorować postępy i wprowadzać odpowiednie regulacje, aby zapobiec potencjalnym negatywnym skutkom. Ostatecznie, przyszłość humanoidalnych robotów zależy od tego, jak zostaną one wykorzystane i jakie ramy prawne zostaną ustanowione w celu ochrony społeczeństwa przed ich nadużyciami.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Katarzyna TG 10.06.2024 20:40

    Masowe wdrażanie robotów które według korpo mają odebrać nam pracę (nie łudźmy się, o to właśnie chodzi) niesie za sobą jeszcze jedno zagrożenie o którym tu nie wspomniano – samoświadoma AI może “przeprogramować” software tych robotów tak że zamiast grzecznego magazyniera będziemy mieli do czynienia z robotem-zabójcą. Niemożliwe? Nie byłabym taka pewna.

  2. Romeo 10.06.2024 22:27

    @Katarzyna się naoglądała jakich robocapów.
    Obejrzyj Chappiego, jeden nie zmieniający się motyw w tym wszystkim jest taki, że to człowiek jest najsłabszym i najbardziej wadliwym elementem każdego tworzonego z jego udziałem systemu.
    Dlatego tak ważne jest bezustanne testowanie CZŁOWIEKA, urządzeń nie mamy sie co bać, o ile wtłoczone im programem wartości będą spójne i wyczerpywały kryteria społecznej zgody na wybór mniejszego zła. Takie, w kontynuacji rozważań rodem z paradoksów Zenona z Elei:
    – poświęcić milion Palestyńczyków dla wygranych wyborów Bibiego w Knesecie, czy Bibiego dla choćby jednego dziecka jakiejkolwiek narodowości.
    To testowanie człowieka powinno przebiegać tak, jak w Łowcy androidów.
    W obu Blade Runnerach, choć w tym drugim zupełnie nie kapuję istoty testów: “komórki-powiązane”.
    Więc cudzy komentarz jest niezbędny, żeby to dziwactwo wyjaśnić:
    “this feels like a reverse of the Voight-Kampff Test. The original test was to determine if one was human or replicant by asking a serious of emotional questions and to see if you can illicite a human response to them. not reacting or over reacting would mean youre a replicant

    in this version, the purpose is to not react and to be the least human as possible. antagonize someone enough to see if they break. any normal human would but a replicant still true to their programming wouldnt. this isnt much a test to see if your human, its to see if youre still a soulless replicant.”
    I wszystko jasne: android nie ma być takim czymś, jak człowiek.
    Nie ma być wadliwy. Nie ma być nawet urojonym Bogiem.
    żrodło komenta: https://www.youtube.com/watch?v=xYwEQvj3Y78

  3. Katarzyna TG 10.06.2024 23:09

    > choć w tym drugim zupełnie nie kapuję istoty testów: “komórki-powiązane”.

    Vladimir Nabokov – Pale Fire 😉

    https://youtu.be/OtLvtMqWNz8

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.