Liczba wyświetleń: 1858
Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk mówił na antenie Polskiego Radia o perspektywach realizacji projektu przekopu Mierzei Wiślanej. Według ministra Rosja stara się zablokować projekt, ponieważ dzięki niemu „Polska się uniezależni”.
„Sam rosyjski wiceminister rolnictwa interweniował u komisarza Komisji Europejskiej. Będzie dużo oddziaływań rosyjskich w tej sprawie. Rosja chce zablokować przekop Mierzei Wiślanej, bo dzięki temu Polska uniezależni się. To chyba ostatnie miejsce w Polsce tak zależne od starego układu” – powiedział w Polskim Radiu minister Gróbarczyk.
Na antenie minister zapewniał, że sztandarowy projekt polskiego rządu jest całkowicie zgodny z prawem i nie ma żadnych podstaw formalnych, aby projekt wstrzymać a Komisja Europejska nie kwestionuje konieczności realizacji projektu.
„Obecnie jest już przygotowany grunt pod inwestycję, 24 kwietnia wybierzemy wykonawcę na roboty budowlane” – mówił. „Chcemy uczestniczyć we wszystkich spotkaniach proponowanych przez Unię. Jednak inwestycja ta nie wymaga od nas zgody KE” – oświadczył. „Tu działa art. 6 Traktatu Europejskiego, dotyczący bezpieczeństwa państwa, który zwalnia nas z konieczności uzyskania pozwolenia Unii Europejskiej” – dodał.
Minister skomentował także ostatnie doniesienia o tym, że złoża bursztynu na Mierzei Wiślanej nie są tak duże, jak wcześniej przypuszczano. „Cała Mierzeja jest usiana bursztynem. Występuje on tam powszechnie. W dwóch miejscach stwierdziliśmy zgromadzenie kruszcu. Proszę o cierpliwość, chcemy wskazać mapę poglądową. Mamy próbki, trwają badania, aby wydzielić obszary, w których bursztyn występuje. Pokażemy, w których miejscach znajdują się te złoża. Niestety nie są tak bogate, jak piszą gazety. Ich wydobycie może być zwyczajnie nieopłacalne” – zaznaczył minister.
Przekop kanału zaplanowany jest na jesień tego roku. Celem inwestycji jest zapewnienie bezpieczeństwa w regionie poprzez otwarcie Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie, a także żegluga statków.
Kanał żeglugowy ma doprowadzić także do zniesienia istniejących barier infrastrukturalnych, które ograniczają rozwój północno-wschodniej części Polski – informowało MGMiŻŚ. Elbląg ma się stać piątym polskim portem morskim. Obecnie trwa przetarg na wybór wykonawcy inwestycji.
Kanał ma powstać w miejscowości Nowy Świat i liczyć około 1,3 tys. m długości i 5 m głębokości.
Źródło: pl.SputnikNews.com