Liczba wyświetleń: 1421
Egipska archeologia znów zaskakuje! Brytyjski naukowiec Nicholas Reeves twierdzi, że mumia słynnej królowej Nefertiti może spoczywać w sekretnym pomieszczeniu grobowca Tutanchamona. To niezwykle intrygująca hipoteza, która może całkowicie zmienić nasze spojrzenie na tę fascynującą epokę w dziejach starożytnego Egiptu.
Reeves, uznany specjalista w dziedzinie archeologii starożytnego Egiptu, oparł swoją teorię na wnikliwej analizie zdjęć wnętrza grobowca Tutanchamona. Odkrył on subtelne hieroglify wskazujące na to, że to pomieszczenie jest jedynie częścią znacznie większego kompleksu grobowego. Już w 2015 roku naukowiec zauważył na ścianach ślady niezbadanych dotąd drzwi, jednak wtedy jego hipoteza nie spotkała się z entuzjazmem innych ekspertów.
Teraz Reeves poszedł o krok dalej. Uważna analiza rysunków na ścianach grobowca doprowadziła go do zaskakującego wniosku. Okazuje się, że scena przedstawiająca pogrzeb Tutanchamona, w której główną rolę odgrywa faraon Ey, jego następca, została namalowana na wcześniejszych kartuszach z imieniem Nefertiti. Zdaniem badacza, to właśnie mumia tej słynnej królowej mogła zostać ukryta w sekretnym pomieszczeniu grobowca jej zięcia, Tutanchamona.
„Dokładna inspekcja kartuszów Ey ujawnia wyraźne ślady wcześniejszego imienia, Tutanchamon. W pierwotnej wersji scena przedstawiała Tutanchamona odprawiającego rytuał pogrzebowy pierwotnej właścicielki grobowca, jego bezpośredniej poprzedniczki, Nefertiti” – wyjaśnia Nicholas Reeves.
Naukowiec zauważa również, że rysy twarzy postaci przedstawionej na rysunkach mają kobiece rysy, co dodatkowo wspiera jego hipotezę. Zdaniem Reevesa, Ey „przeprojektował” pochówek, umieszczając mumię Tutanchamona w jednym z pomieszczeń grobowca Nefertiti i zmieniając napisy, co mogłoby tłumaczyć, dlaczego grobowiec Tutanchamona jest tak niewielki w porównaniu do innych królewskich grobowców.
To niezwykle ekscytująca perspektywa dla badaczy starożytnego Egiptu. Odkrycie mumii Nefertiti w grobowcu jej zięcia mogłoby rzucić nowe światło na tę fascynującą epokę i relacje między członkami dynastii panującej w tamtym okresie. Pozostaje mieć nadzieję, że archeolodzy będą mogli wkrótce potwierdzić lub obalić tę intrygującą hipotezę.
Źródło: InneMedium.pl