Liczba wyświetleń: 420
Były burmistrz Reykjavíku, obecny poseł z ramienia Sojuszu i przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, Dagur B. Eggertsson, uważa, że Islandia musi przeprowadzić referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej i to jak najszybciej. Wynika to ze zmieniającej się sytuacji politycznej między Europą a Stanami Zjednoczonymi.
Islandia nie jest częścią UE, ale jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i NATO. Kwestia tego, czy kraj ten powinien przystąpić do UE, jest częścią debaty publicznej od wielu lat. Zwolennicy twierdzą, że akcesja dałaby Islandii głos w sprawie ustaw i przepisów, których już jest zobowiązana przestrzegać na mocy licznych traktatów europejskich. Podnoszą również kwestię znikomej siły islandzkiej korony. Z kolei przeciwnicy wyrażają obawy o suwerenność gospodarczą kraju, zwłaszcza w zakresie rolnictwa i rybołówstwa.
Islandia rozpoczęła negocjacje akcesyjne z UE w latach 2009–2013, gdy rządem kierowali socjaldemokraci – od dawna popierający przystąpienie do Unii. Po wyborach w 2013 r. władzę przejął nowy rząd, który wkrótce potem zawiesił rozmowy. Od tego czasu sondaże konsekwentnie pokazują, że Islandczycy są niemal równo podzieleni w kwestii przystąpienia do UE. „Oczywiste jest, że sytuacja [między USA, Europą i Rosją] gwałtownie się zmienia i może mieć na nas ogromny wpływ” – stwierdził Dagur w rozmowie z Vísir. „Musimy ją monitorować, ale już teraz można odnieść wrażenie, że tak naprawdę nie mamy miejsca przy stole”.
Aby temu zaradzić, zdaniem Dagura Islandia powinna dołączyć do UE, zwłaszcza w świetle obecnych wydarzeń. „Istnieje niepewność co do polityki, niepewność co do oceny ryzyka, niepewność co do szacunku dla instytucji międzynarodowych i do pewnego stopnia dla prawa międzynarodowego i stosunków między państwami” – wymienia. „Musimy zmierzyć się z faktem, że jesteśmy małym krajem i dlatego bardzo ważne jest, abyśmy przeprowadzili debatę i odpowiedzieli sobie na pytanie, gdzie chcemy mieć sojuszników. Kto opowiada się za podobnymi wartościami jak my? Moim zdaniem są to kraje Europy i mam nadzieję, że w dłuższej perspektywie również Stany Zjednoczone”.
Częścią programu obecnej koalicji rządzącej jest przeprowadzenie referendum w sprawie członkostwa w UE podczas jej kadencji. Kiedy to nastąpi, pozostaje na razie niewiadomą.
Autorstwo: Krzysztof Grabowski
Na podstawie: IcelandReview.com
Źródło: IcelandNews.is