Liczba wyświetleń: 2313
Według najnowszych badań boimy się nie tylko śmierci najbliższej osoby, choroby oraz braku pieniędzy na leczenie. W czołówce obaw jest także brak możliwości odkładania pieniędzy na starość.
Jak wynika z najnowszego raportu pt. „Mapa ryzyka Polaków”, opublikowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) oraz Deloitte, na liście, wśród obaw egzystencjalnych, znalazł się też wątek związany z wynagrodzeniem czy przyszłymi emeryturami i brakiem pieniędzy na starość.
Polacy zapytani o to, czego najbardziej się boją, byli wyjątkowo zgodni. Najczęściej wymieniali śmierć najbliższej osoby, brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby oraz ciężką chorobę. Coraz częściej mówili również o problemach związanych ze zmianami pogodowymi. Jednak dość wyraźnie przebił się również wątek związany z pracą i wynagrodzeniem.
Z badania wynika, że 73 proc. respondentów obawia się, że nie wystarczy im pieniędzy na starość. 80 proc. badanych obawia się braku pieniędzy na leczenie poważnej choroby. 60 proc. braku pieniędzy na podstawowe potrzeby. Przy czym 47 proc. Polaków deklaruje, że nie oszczędza na emeryturę. 25 proc. badanych nie widzi takiej potrzeby. 40 proc. przyznających, że nie oszczędzają, jako powód wskazuje brak środków, by to robić.
Autorzy badania sprawdzili również, jak wyglądają nastroje badanych w kontekście utraty pracy. W lutym 2020 strach ten towarzyszył 59 proc. Polaków, natomiast rok później było to już 61 proc. badanych.
W efekcie pandemia spowodowała, że utrata pracy stała się dla większego odsetka Polaków najbardziej istotną obawą. Zgodnie z badaniem PIU jest to najistotniejsza obawa dla 8 proc. badanych.
PIU tworząc „Mapę ryzyka Polaków”, przeprowadziła dwie fale badania. Po raz pierwszy Izba zapytała Polaków o ich największe obawy w lutym 2020 r., na kilka tygodni przed pierwszym lockdownem. Po raz drugi – rok po ogłoszeniu pandemii, w lutym 2021 r.
Wyniki jasno pokazały, że pandemia wpłynęła na to, czego najbardziej się boimy. W tym czasie istotnie zwiększył się procent respondentów bojących się skutków ciężkich chorób osób najbliższych (o 4 pkt. proc.) i braku dostępu do opieki medycznej (o 5 pkt. proc.). Dodatkowo coraz więcej osób obawia się kradzieży telefonu i kradzieży pieniędzy przez internet (odpowiednio o 5 i 4 pkt. proc.).
Źródło: NowyObywatel.pl
Najbardziej ludzkiej głupoty