Liczba wyświetleń: 2332
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport „Gospodarka mieszkaniowa i infrastruktura komunalna w 2018 r.”. Mieszkania komunalne stanowią niecałe 14 proc. zasobu, a liczba ta wciąż się kurczy.
Mieszkania komunalne stanowią niecałe 14 proc. całego zasobu mieszkaniowego w Polsce. Zasób ten kurczy się z roku na rok ze względu na sprzedaż lokali. Te, które zostają w zarządzie gmin, są rzadko remontowane i charakteryzuje się najwyższymi kosztami eksploatacji w przeliczeniu na 1 m2 w porównaniu np. z lokalami w domach objętych wspólnotami mieszkaniowymi. Jedynie stawka czynszowa w gminach postała na w miarę stałym poziomie, czego nie da się powiedzieć o innych zasobach mieszkaniowych, gdzie czynsze rosną.
Obserwowany od wielu lat kierunek zmian w zasobie mieszkaniowym na korzyść mieszkań osób fizycznych wynika m.in. z procesów sprzedaży mieszkań osobom fizycznym, zwrotem ich dawnym właścicielom bądź spadkobiercom, a także zmiany przeznaczenia mieszkania na cele usługowe oraz łączenia małych mieszkań w większe. Nadal znaczący odsetek mieszkań stanowią zasoby mieszkaniowe spółdzielni mieszkaniowych (zajmowane na podstawie spółdzielczego własnościowego oraz lokatorskiego prawa do lokalu).
Zdjęcie: Arcaion (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl
I jest sie czym cieszyc mniejszy dochod dla miasta, wszystko nalezy wyprzedac, zadluzyc i oddac kraj zyda albo sami go wezma za dlugi.