Liczba wyświetleń: 993
Senat skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Senatorzy postulują, by świetlice środowiskowe działały na dotychczasowych zasadach przez kolejne dwa lata. Może to pomóc uratować je przed likwidacją.
O zagrożeniu dla dotychczas działających świetlic środowiskowych, wynikającym z nowych wymogów, którym muszą sprostać, pisaliśmy wcześniej tutaj. Projekt przygotowany przez grupę senatorów przewiduje wydłużenie okresu przejściowego dla świetlic socjoterapeutycznych z roku do trzech lat, czyli do końca 2014 r. – informuje Polska Agencja Prasowa.
Teraz ustawą zajmie się Sejm. Jeden z twórców projektu, przewodniczący senackiej komisji polityki społecznej, Mieczysław Augustyn, wyraził nadzieję, że uda się zakończyć prace nad nowelą przed końcem roku.
Rzecznik praw dziecka Marek Michalak podkreślił natomiast, że skoro większość placówek nie jest w stanie sprostać nowym wymogom, to trzeba zastanowić się nad zweryfikowaniem tych zasad. Przypomniał, że w przyszłym roku planowana jest kolejna nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy, i być może zostaną do niej wprowadzone zmiany dotyczące warunków prowadzenia świetlic.
Z opieki świetlic korzystają głównie dzieci zaniedbane wychowawczo lub pochodzące z najuboższych rodzin. Często grozi im zabranie z domu rodzinnego oraz wypadnięcie z systemu szkolnego. Dla wielu z nich jest to jedyne miejsce, w którym mogą znaleźć spokój i wsparcie. W świetlicach odrabiają lekcje z pomocą wychowawców, mają dodatkowe zajęcia edukacyjne, uczą się nawyków higienicznych i dostają ciepły posiłek. Większość placówek zabiera też dzieci na wakacje i organizuje im święta. Nowe przepisy, mające obowiązywać od 2013 r., grożą zamknięciem wielu świetlic z powodu niedostosowania budynków, w których się znajdują, do wymogów dotyczących np. wysokości pomieszczeń, liczby toalet czy szerokości klatki schodowej.
Źródło: Nowy Obywatel