Chroń planetę – płać gotówką!

Opublikowano: 12.12.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1797

Unia Europejska zmusza nas do wyrzeczeń na rzecz zielonego i niebieskiego ładu, a jednocześnie nakłania nas do płatności elektronicznych: blikiem, kartą czy przelewem internetowym, równocześnie zmniejszając limit transakcji gotówkowych do 10 000 euro. Mało tego, osoby fizyczne dokonujące płatności gotówkowych między 3000, a 10 000 euro mają przechodzić weryfikację tożsamości [1].

Porównajmy sobie płatności gotówką z płatnościami elektronicznymi. Jedna płatność elektroniczna, to w przybliżeniu wysłanie jednego emaila, ale równocześnie do kilku instytucji. Jeden email ma ślad węglowy między 4 g a 50 g CO2 [2]. Załóżmy, że jedna transakcja, to najlżejszy email, czyli około 4 g. Przyjmijmy, że raport o dokonanej transakcji idzie do 10 instytucji. Mamy już 40 g śladu węglowego z jednej transakcji. Przyjmijmy, że w Unii Europejskiej mającej około pół miliarda mieszkańców dziennie wykonuje się około miliarda transakcji kartami, blikiem czy przelewem internetowym. 40 mld gramów, to 40 000 ton. W skali roku daje nam to prawie 15 milionów ton śladu węglowego. Dane o transakcjach przechowuje się w gigantycznych serwerach wymagających olbrzymich ilości energii do działania i gigantycznych ilości wody do chłodzenia generując w ten sposób niewyobrażalnie wielki ślad węglowy i wodny [3].

Spójrzmy teraz na gotówkę. Co prawda monety i banknoty należy wyprodukować, ale mogą one służyć bardzo długo, jeśli rząd celowo nie wprowadzi podatku inflacyjnego [4], kiedy to gotówka traci wartość i należy wprowadzać nowe banknoty lub robić wymianę pieniędzy. Najstarszą znalezioną monetą świata jest lidyjska szekla wybita około roku 600 p.n.e. [5]. 2600 lat i moneta nadal może służyć jako środek płatniczy. Jej ślad węglowy jest minimalny. Przyjrzyjmy się teraz banknotom. Najstarszym zachowanym banknotem jest 1 kuan wydany około roku 1380 [6]. Ponad 600 lat minęło i dalej można nim płacić. Obecnie możemy tworzyć banknoty z dużo trwalszych materiałów, które mogą przetrwać tysiące lat, przez co ich ślad węglowy będzie minimalny.

Z powyższej analizy wynika, że płatności gotówkowe są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż płatności elektroniczne.

Autorstwo: Jacek Jaworski
Źródło: DoPrawdy.info

Przypisy

[1] https://www.europe-consommateurs.eu/en/shopping-internet/cash-payment-limitations.html

[2] https://ekobiznes.pl/e-mail-takze-ma-slad-weglowy-i-to-spory/

[3] https://thereader.mitpress.mit.edu/the-staggering-ecological-impacts-of-computation-and-the-cloud/

[4] https://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_inflacyjny

[5] https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Najstarsza-moneta-świata

[6] https://banknoty24.pl/najstarszym-zachowanym-banknotem-swiata-jest-1-kuan-z-chin-wydany-w-xiv-wieku/

image_pdfimage_print

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Katarzyna TG 12.12.2024 19:07

    Nie przyjmuje się dialektyki narzucanej przez wroga (a bez wątpienia są nim „klimatyści”) – przeliczanie wszystkiego na „emisje CO2” to dokładnie to, czego potrzebują by narzucić nam wszystkim swoją chorą wizję świata w którym nawet pierdnięcie krowy ma swój ekwiwalent wyliczony co do dziesiątych części grama CO2.

  2. Baba Jaga 13.12.2024 11:42

    Należy zacząć od odmawiania włączania kamerki i braku zgody na nagrywanie w pracy, bowiem w płatnościach elektronicznych też chodzi o inwigilację. W pracy można to zacząć od odpowiedzi zwolnieniem w trybie art 55 kp za każdą prośbę o włączenie kamerki. Art. 22 index 1b zabrania bowiem pracodawcy i osobom go reprezentującym inicjatywy w transmisji danych biometrycznych.

    Jeżeli nie będzie wciąż sprzeciwu wobec tego procederu – rząd też będzie pozwalał sobie na coraz więcej inwigilacji. Musi powstać aktywny opór. Podobnie należy wyrzucić kartę i płacić tylko gotówką. Konto bankowe należy zamknąć i kazać pracodawcy płacić gotówką. Jeżeli nie pozwala mu na to jakaś ustawa (bo zawiera wskazany limit 10 tys. euro a zarabiasz więcej – niech płaci w dwa kolejne dni lub też odbieraj pensję po połowie co 2 tygodnie zamiast co miesiąc.

  3. pikpok 13.12.2024 11:58

    @Baba Jaga no co ty ? Ty wiesz ile to radości przynosi ,,tresowanym małpom”, a i pastuch mają wtedy wszystko pod kontrolą i żaden ,,baran” jeden z drugim nic im nie zrobi.
    Jadą z ludźmi jak z bydłem hodowlanym, a ci i tak dalej zadowoleni.

  4. rozrabiaka 13.12.2024 15:27

    „Najstarszą znalezioną monetą świata jest lidyjska szekla wybita około roku 600 p.n.e.”
    To by się zgadzało, a jak znajdą wazę bez daty to im wychodzi od kilkudziesięciu tysięcy do miliarda lat. Hmmmm ciekawe dlaczego?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.