Liczba wyświetleń: 1586
Trzystopniowa rakieta Long March 3B wystartowała z Centrum Kosmicznego Xichang w południowo-zachodnich Chinach w ostatnią sobotę. Na pokładzie znajdował się satelita Ludi Tanse – 4 (01), który, jak poinformowała korporacja lotnicza CASC, godzinę po wystrzeleniu z powodzeniem został wystrzelony na geosynchroniczną orbitę transferową. Jest to pierwszy na świecie satelita radarowy z syntetyczną aperturą.
Chińska Korporacja Nauki i Technologii Lotniczej, odpowiedzialna za wystrzelenie nowego satelity, pomija szczegóły techniczne. Tyle że w oficjalnych dokumentach CASC, opublikowanych w styczniu tego roku, mówi się o planach wysłania na wysoką orbitę dwudziestometrowego satelity radarowego z syntetyczną aperturą.
Ponadto, jak podaje Space News, technologia ta jest wymieniona w Planie średnio i długoterminowego rozwoju cywilnej infrastruktury kosmicznej na lata 2015 – 2025. Mówi się o zamiarze stworzenia konstelacji satelitów o aperturze optycznej i syntetycznej średniej i wysokiej rozdzielczości do obserwacji lądu, morza i atmosfery.
Jest to kolejna konstelacja satelitów ChRL, która różni się od satelitów optycznych o wysokiej rozdzielczości z konstelacji Gaofeng. Radary z syntetyczną aperturą zapewniają znacznie niższą rozdzielczość, ale zapewniają stały zasięg niezależnie od zachmurzenia i szeroki zakres trybów pracy.
Poprawią one dokładność rozpoznawania anormalnych zmian warunków atmosferycznych i zwiększą skuteczność zapobiegania katastrofom. Z usług satelitów Ludi Tanse korzystać będą Ministerstwo Zarządzania Kryzysowego, Ministerstwo Zasobów Naturalnych oraz Ministerstwo Zasobów Wodnych.
Ponadto w poniedziałek Chiny wystrzeliły rakietę nośną Kuaizhou-1A z pięcioma nowymi satelitami na pokładzie z tego samego kosmodromu, które utworzą mikrokonstelację Hede-3. „Będą wykorzystywane głównie do świadczenia komercyjnych usług teledetekcji” – napisał Xinhua.
Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl